Под покровитељством ПИ Организације за колективно остваривање права интерпретатора из Београда и Општине Врњачке Бање, у Замку културе у Врњачкој Бањи је 25. јула, у организацији Културног центра Врњачке Бање, отворен Осамнаести међународни фестивал класичне музике „Врњци“.
– Фестивал не би могао да се одржи на овом нивоу да нас нису помогли: Хотел „Фонтана“ Врњачка Бања, „Металотитан“ Врњачка Бања, „Меркур“ Врњачка Бања, „Вода Врњци“ Врњачка Бања, „Мењачница Бежан“ Врњачка Бања и БН агенција Врњачка Бања. Хвала им свима. Да напоменем да су подршку Фестивалу својим високим стручним мишљењем дали: Културно просветна заједница Србије, Удружење музичких и балетских педагога Србије, Удружење музичких уметника Србије, Удружење композитора Србије и Удружење сценских уметника стручњака и сарадника у култури Србије. Хвала и њима. Иначе, да напоменем, да је гитариста, композитор, музиколог, педагог и публицист, двоструки доктор на интердисциплинарним музичким темама на Филолошком и Филозофском факултету Универзитета у Београду проф. Урош Дојчиновић, уметнички директор Фестивала, али и његов учесник на отварању. Аутор пројекта, продуцент и водитељ је Јелена Боровић Димић.
У протеклих 17 година трудили смо се да најпре квалитетом гостију и програма, а потом и организацијом, промовишемо име Републике Србије и Врњачке Бање. Трудили смо се то и у овој години па поред српских уметника, имамо госте из Црне Горе и Украјине. Остали смо доследни квалитету, прилагођавајући се постојећим, никад лошијим финансијским условима, уз наду да ће неке одлуке надлежних за културу бити промењене у нашу корист током фестивала.
Претпрошле године започета изложба промотивна за музику као део нематеријалног културног наслеђа: „Музички албуми грађанске породице друге половине 19. и прве половине 20. века из збирке музеја Врњачке Бање – изложба која расте“, је прерасла у отворен позив за нове примерке и вишегодишњи је пројекат. Такође из штампе је изашао и 4. Албум композиција Фестивалске премијере, дела која су први пут изведена на овом Фестивалу.
Као и сваке године љубитељи класичне музике, ових шест дана континуираних културних догађања, у културном добру од великог значаја за Републику Србију, у летњиковцу генерала Јована Белимарковића, под мирисом липа, пронаћи ће своју оазу. То гарантује и проглашење овог фестивала 2015. за најперспективнији фестивал класичне музике у региону, рекла је Јелена Боровић Димић.
Живорад Жика Ајдачић, генерални секретар Културно просветне заједнице обратио се публици и званично отворио фестивал.
Фестивал jе практично отворен концертом „Тонови љубави и мира из српског музичког пера“ Тање Андријић, сопрана у гитарској пратњи Уроша Дојчиновића. Они су приуштили публици лепезу заборављених или никада до сада изведених песама за глас и гитару српских аутора с краја 19. и првих деценија 20. века. На репертоару су биле композиције Петра Станковића, Атанасија Николића, Јосифа Шлезингера, Николе Ђурковића, Исидора Бајића, Рудолфа Фермана, Живка Хинића и Мирка Марковића.
Тања Андријић, сопран је после завршених основних академских студија на Факултету музичке уметности у Београду, у класи проф. А. Ивановић и Р. Смиљанић, усавршавање наставила је на Универзитету у Манхајму, у Немачкој, у класи проф. Р. Пјернаја. Нaступала је од Народног позоришта у Београду, до Берлинске државне опере и Опере у Лајпцигу, где је била и члан њиховог ансамбла. Упоредо одржава бројне солистичке и камерне концерте у Русији, Немачкој, Француској, Аустрији, Северној Македонији, као и у великом броју градова у Републици Србији. Снимила је више трајних носача звука између осталих и за Продукцију грамофонских плоча Радио-телевизије Србије. Тања Андријић је добитница награде „Златни беочуг“ и „Златна значка“ Културно-просветне заједнице Србије, ордена за њено вишегодишње мисионарско и просветитељско залагање у Санкт Петербургу. Чланица је Крајишке Српске академије наука и уметности, као и Удружења музичких уметника Србије, и оснивач и председница Удружења хора Краљице Марије у Београду. Тања Андријић тренутно делује као професор соло певања у СМШ „Мокрањац“ у Београду.
Проф. др Урош Дојчиновић, гитарист, композитор, музиколог, педагог и публицист, уметнички директор фестивала ВРЊЦИ, започео је учење класичне гитаре и студије књижевност у Београду, дипломирао на Музичкој академији у Загребу, а потом завршио постдипломске студије одбранивши два доктората на Филолошком и Филозофском факултету Универзитетa у Београду. Дојчиновићева уметничка активност обухвата преко 3500 наступа остварених широм света, велики број радио и телевизијских емисија, више стотина одржаних стручних предавања, мајсторских семинара и учешћа у раду различитих домаћих и међународних жирија. Објавио је преко 600 стручних радова и снимио више од 70 дискографских издања (ЛП-плоча, музичких касета, ЦД и ДВД албума), за различите издавачке куће у Европи, Америци и Азији. За вишеструко уметничко деловање награђен је са више од 70 медаља, плакета, диплома и других признања у земљи и свету, међу којима се истиче и Златна медаља са повељом за изузетне заслуге у културним делатностима, посебно музичкој уметности, председника Републике Србије 2020. године, Вукова награда Културно просветне заједнице Србије за изузетан допринос развоју културе у Републици Србији и свесрпском културном простору 2007. године, Светосавска награда Министарства просвете, науке и технолошког развоја, за допринос квалитетном образовању и васпитању, унапређивању образовно-васпитне праксе и развоју научних достигнућа у области образовања и васпитања у Републици Србији 2017. године и Награда за животно дело Удружења музичких уметника Србије УМУС-а 2016. године.