Формирањем „Основателног фундаторског друштва лековите кисело-вруће воде у Врњцима“, 14. јула 1868. године,на иницијативу окружног начелника Павла Мутавџића, започео је развој модерне Бање, и управо тај дан је узет као Дан Општине Врњачка Бања. Свечана седница којом је обележен Дан Општине, одржана је у Конгресном центру Хотела “Цептер”.
Свечани програм је отпочео химном „Боже правде“ у извођењу врњачких хорова „Абрашевић“ и „Врњачке искрице“ под диригентском палицом Милутина Предолца. Током програма гости су имали прилику да одгледају филм који је приказао све оно што је урађено и уложено у Врњачкој Бањи током претходних десет година, и заиста слика је говорила више од речи.
Овој седници присуствовале су делегације општина и градова из Србије, Црне Горе, Македоније и Босне и Херцеговине, као и представници братских општина Будве, Берана, Жабљака, Звечана, Кучева, Карпоша, Новог Травника, Живинаца, као и делегација Општине Херцег Нови са којом је најављено потписивање Споразума о братимљењу.
Испред Владе Србије, гост на свечаној седници био је Зоран Гајић, министар спорта, Маја Мачужић Пузић, државна секретарка у министарству државне управе и локалне самоуправе, народни посланици, начелници управних округа, представници амбасада.
На свечаној седници били су присутни и представници општинског руководства и одборници, чланови Општинског већа, представници Војске и Полиције, свештенство Српске Православне цркве, приватни предузетници, директори јавних предузећа и установа, као и просветни, здравствени, културни и спортски радници, представници медија.
Председник Скупштине Општине Врњачка Бања, Иван Радовић, је на почетку свог обраћања поздравио присутне званице и Врњчанима честитао Дан Општине. У име СО Врњачка Бања и у име свих одборника захвалио им се на доприносу који свакодневно дају да врњачка Општина, из године у годину буде све боља и успешнија, и честитао награђенима.
– Изузетна ми је част да Вам, у име Скупштине Општине и у своје лично име, пожелим добродошлицу и захвалим што сте се одазвали нашем позиву, да заједно обележимо Дан Oпштине Врњачка Бања. Прослава Дана Општине је прилика да се сретнемо, дружимо, похвалимо резултатима постигнутим између две свечане седнице, али и да се сетимо и одамо признања свима који су својим делима, добрим намерама, иницијативама и залагањем дали допринос напретку и развоју наше Врњачке Бање.
На овај посебан дан за наше Врњце, пре тачно 155 година, виђенији људи тог времена формирали су „Основателно фундаторско друштво кисело-вруће воде у Врњцима“, прву организацију на Балкану која је поставила темеље развоја Врњачке Бање као туристичког места. Овај важан датум историји Врњачке Бање окупља све нас који волимо Бању, њене изворе, паркове, улице, њену славну прошлост и очекивану лепшу будућност.
Данашња свечаност је и прилика за анализу досадашњих достигнућа. Поносно могу рећи да Врњачка Бања заузима значајно место на туристичкој мапи у региону, Европи и свету и да је отворена за све који у њој желе да живе и стварају. Овогодишњи Дан Општине Врњачка Бања обележавамо у Бањи која је оснажила своју привреду, обнавља и гради нову инфраструктуру, добија нове туристичке садржаје и постаје место квалитетнијег живота.
Претходни период у раду Скупштине и њених одборника обележило је јединство у доношењу важних одлука и коначна реализација значајних пројеката који доприносе даљем развоју наше општине, а самим тим побољшању квалитета живота наших грађана, али и садржајнију туристичку понуду нашим гостима и туристима.
Искористио бих ову прилику да позовем све наше грађане, као и све представнике политичког, друштвеног и културног живота да заједничким снагама и даље радимо за добробит Врњачке Бање, да овај бисер наше Србије учинимо још бољим местом у којем ће се, увек лепим поводима људи окупљати. Желим да будемо толерантнији једни према другима и да нас љубав према Врњачкој Бањи увек спаја.
Председник Општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић изразио је задовољство што госте и Врњчане може да поздрави у име Општине Врњачка Бања, и што ће заједно прославити Дан Општине. Председник општине подсетио је на то како је Бања изгледала пре више од десет година, као и на изазове и проблеме који су захтевали ургентно решавање да би се Бања даље развијала. Подсетио је и на пројекте и активности реализоване протеклих година. Он је истакао и да се општинско руководство потрудило да у сваком месту општине Врњачка Бања направи и вртиће и школе, спортске терене, уреди јавне површине, да оживи некадашња спортска и друга културно-уметничка удружења и да их финансијски подржи.
– Врњачка Бања прославља свој Дан Општине, поново на трону српског туризма, што и јесте био циљ пре десет година. Кроз велика улагања Владе Републике Србије и локалне самоуправе, подстакли смо приватни сектор који је уложио више од двеста милиона евра, чиме је Врњачка Бања данас постала туристичка дестинација број један не само у Србији, Србији, већ и на Балкану. Ми смо се трудили да добром администрацијом, уређењем јавних површина, луксузним хотелима, новим туристичким атракцијама направимо такав амбијент да Врњачка Бања буде позната не само у региону већ и далеко шире. Циљ нам је био да направимо топ дестинацију и могу слободно рећи да смо направили једно монденско место које је подједнако атрактивно током сва четири годишња доба, а не само током летање сезоне због великог броја базена и паркова, истакао је председник Општине Врњачка Бања.
Свечана седница поводом Дана Општине је прилика да се поднесе извештај свега онога што се дешавало током последњих годину дана, али и прилика да се најаве нови грандиозни пројекти који ће се радити током ове, и наредне године.
– У Врњачкој Бањи се из месеца у месец дешавају нове инвестиције, и граде нове туристичке атракције. Круна представљања онога што ће се у будућности градити је свакако пројекат изградње Гондоле која ће повезивати центар Врњачке Бање са планином Гоч, а који ћемо радити кроз поступак јавног-приватног партнерства са породицом Ђоковић, и близу смо потписивања консекционог акта. Планина Гоч ће сачувати свој природни амбијент, а Врњачка Бања као дестинација имаће јединствену туристичку понуду, уз ауто пут Моравски коридор који гради Влада Републике Србије, уз инвестиције приватног сектора, уз добру администрaцију и подршку локалног буџета, рекао је Ђуровић.
Председник Општине, Бобан Ђуровић, присутнима је пренео да је као председник најпоноснији што је локална самоуправа успела да стекне велики број пријатеља, и што је око себе успео да окупи сараднике који воле своје место. Веома је битно да људи воле своје место, воле свој народ, труде да у сваком моменту пруже нешто лепо и корисно зато што их је народ изабрао да буду ту где јесу. Такође, истакао је да су допринос у развоју Врњачке Бање имали од представника Владе Републике Србије, и председника Републике Србије Александра Вучића, који је пружио руку Врњачкој Бањи када је руководство локалне самоуправе истакло вољу и жељу да као генерација раде у интересу Врњачке Бање и њених грађана, што резултати остварени у претходном периоду то и показују.
Председник Општине, додао је и да је локална самоуправа показала велику бригу о најугроженијим лицима, изграђено је много станова за социјално-угрожене категорије, за расељена и избегла лица, тако да је свима омогућено да се осећају пријатно и добро у Врњачкој Бањи.
Поводом Дана Општине Врњачка Бања, Скупштина Општине Врњачка Бања доделила је повељу, плакете са златним исребрним амблемом, признања и новчане награде, онима који су у претходној години промовисали Врњачку Бању, који су помагали нашим суграђанима, и онима који су својим преданим радом проносили име Врњачке Бање, широм Србије и ван њених граница. Добитници награда су људи који су годинама и деценијама чинили много добрих дела за мештане Врњачке Бање, али и региона.
ПРЕДСЕДНИК СКУПШТИНЕ ОПШТИНЕ ИВАН РАДОВИЋ УРУЧИО ЈЕ НАЈВЕЋА ОПШТИНСКА ПРИЗНАЊА
Повеља општине Врњачка Бања уручена је Александру Мартиновићу, министру државне управе и локалне самоуправе, који је својим ангажовањем дао значајан допринос у реализацији пројекта јединствено управно место у општини Врњачка Бања, у оквиру ког грађани могу да добију све релевантне информације. Такође, дао је и немерљив допринос за реализацију других пројеката од значаја за Врњачку Бању као туристичког места првог реда, а који врњчанима чине живот квалитетнијим и бољим.
Затим су додељене три плакете са златним амблемом и то:
Влади Јовановићу, доценту, лекару, специјалисти неурохирургије за промовисање медицинске естетике и професионализма, који својим радом и личним залагањима доприноси развоју и унапређивању здравства, квалитета живота својих пацијената, како на клиници на којој ради, тако и у пружању подршке грађанима Врњачке Бање у остваривању здравствене заштите.
Јавном водопривредном предузећу „Србијаводе“, директору Горану Пузовићу, за изузетан допринос и ангажовање у реализацији пројеката из водопривреде којима се унапређују услови живота грађана који живе на територији Општине Врњачка Бања.
Андрији Јоргићу, председнику шаховског савеза Београда који је својим залагањем и ангажовањем популаризовао шах као битну грану спорта и на велика врата га вратио у Врњачку Бању, како би поново постала колевка шаха. Уједно је изузетан представник новинарске професије који кроз часопис који води промовише Врњачку Бању.
Додељене су и три плакете са сребрним амблемом и то:
Ватрогасном спасилачком друштву из Врњачке Бање, у оквиру Одељења за ванредне ситуације у Краљеву, за немерљив допринос и благовремено даноноћно деловање током елементарних непогода изазваних поплавама на територији Општине Врњачка Бања.
Међународном фестивалу фолклора „Џивџан фест“, који својим активностима афирмише сарадњу и заједништво млађих генерација, доприноси ширењу културе и уметности и очувању и неговању традиционалних вредности и народних обичаја. Уједно промовише традиционалне вредности и културно наслеђе Општине Врњачка Бања.
Врњачкој рок сцени, за организовање и учествовање у више десетина хуманитарних догађаја у Врњачкој Бањи и другим градовима Србије. Кроз сарадњу са многим хуманитарним организацијама помогли су становништву како Врњачке Бање тако и целе Србије.
Поводом Дана Општине додељено је пет новчаних награда у износу од 30.000 динара и то:
Зорану Тошићу, противградном стрелцу из Вранеша за несебично ангажовање, приправност и даноноћни рад на територији Општине Врњачка Бања, који одговорним радом и благовременим деловањем доприноси заштити имовине и усева грађана врњачке општине од штете коју би могао да проузрокује град.
Кристини Гочанин, студенту на Међународном Факултету за енергетику у Марибору, за изванредне резултате у области физике и математике. На факултету у Словенији изабрана је као српски студент са одличним резултатима за промоцију овог Универзитета, а усавршавала је знање и на Политехничком факултету у Барселони и Мадриду, користећи прилику да промовише своју земљу и Врњачку Бању.
Невени Веселић, ученици из Вранеша, која је носилац Вукове дипломе и завршила је Гимназију у Врњачкој Бањи са просечном оценом 5,00. Постигла је изванредне резултате на разним такмичењима током школовања, а од значајнијих резултата убраја се 1.место на Републичком такмичењу из књижевности „Књижевна олимпијада“.
Наташи Станковић, ученици Гимназије која је учествовала на различитим републичким и међународним такмичењима на којима је остваривала изузетне резултате. У такмичењу младих рецитатора поезије на руском језику у организацији Руског дома у Београду проглашена је за најоригиналнијег интерпретатора. Учествовала је на Форуму младих дипломата у Москви, финалиста је НИС-ове Олимпијаде у знању руског језика.
Димитрију Дмитровићу, ученику осмог разреда ОШ „Попински борци“ Врњачка Бања, носиоцу многобројних признања и диплома, како на републичком, тако и на међуанродном нивоу. На трећој међународној дечијој ликовној изложби освојио је 1. награду за литерални рад. Добитник је и дипломе за најбољег младог аутора на 11. Међународном књижевном конкурсу „Нешто најбоље“. Аутор је књиге поезије и прозе „Бескрајно поље стихова“, и са 13 година је уписан у регистар писаца Србије.
ПРЕДСЕДНИК ОПШТИНЕ БОБАН ЂУРОВИЋ УРУЧИО ЈЕ ЗАХВАЛНИЦЕ
Председник Општине, Бобан Ђуровић поводом Дана Општине Врњачка Бања, доделио је захвалнице онима који су својим радом и залагањем проносили на најбољи начин добар глас о Врњачкој Бањи, и то:
Марини Богићевић, енологу, која се школовала и радно искуство из винарства стекла је у иностранству. Задужена је за бригу о виноградима у винарији Грабак од њеног оснивања. Својим радом промовише аутохтоне сорте које успевају на територији Општине Врњачка Бања чиме промовише енолошке потенцијале врњачког краја.
Јелени Ђоковић, водитељки и ауторки јутарњег програма програма телевизије „Јефимија“ Крушевац, која је дала свој допринос да се Врњачка Бања повеже са другим туристичким центрима кроз емитовање разноврсних прича на телевизији „Јефимија“.
Игору Дрманцу, директору ОШ „Младост“ Врњци, који континуирано ради на угледу и модернизацији школе, подизању квалитета образовно-васпитног процеса и побољшању материјално техничких услова рада школе. Координатор је многобројних националних образовних пројеката, покретач је осавремењивања наставног процеса, а школску библиотеку од 2015. године обогатио је са преко 17.000 књижевних јединица савремене дечије литературе.
Игору Стајићу, представнику Едукационог центра Лесковац, пројект менаџеру који кроз своје деловање у најзначајнијим пројектима који су обезбедили стамбена решења и подржали социјалну инклузију допринео унапређењу положаја социјално угроженог становништва Врњачке Бање.
Зорану Белоици – Штрилету, спортисти који је играо за КК „Гоч“, а касније постао тренер клуба. Својим радом, стрпљењем и посвећеношћу се изборио да у овом клубу постоје три потенцијална репрезентативца Србије. Активно учествује у раду клуба више од 50 година чиме је дао немерљив допринос за развој КК „Гоч“.
Марковић Ивану, дипломираном вајару из Подунаваца који успешно на симпозијумима у Европи и ван граница Европе представља Врњачку Бању и промовише је као високопозиционирано место у пољу уметности. Аутор је бројних значајних изложби, своје скулптуре поставио је у многим градовима Србије и региона. Био је део најзначајнијих пројеката рестаурације и израде меморијалних скулптура у Врњачкој Бањи.
Мирославу Ђуровићу, успешном пољопривреднику који издаје часопис „Моравац“, у оквиру ког постоји стална акција сакупљања и чувања етно предмета, а до сада сакупљене и добијене предмете је предао на поклон завичајном музеју у Грачацу, чиме доприноси очувању традиције и повећању туристичке понуде.
Марини Аврамовић, спортискињи која се активно бави планинарењем. На врхове које је освојила свуда је изнела заставу Србије са натписом Врњачка Бања. Дијабетичар је, и активно промовише здравствени туризам Врњачке Бање. Њени спортски подвизи су омогућили да се наша застава са натписом Врњачка Бања завиори на четири континента.
Светлани Савић, добровољном даваоцу крви, која је своју хуманост показала тако што је добровољно дала крв чак 58 пута.
Дејану Радичевићу, добровољном даваоцу крви, који је своју хуманост исказао тако што је добровољно дао крв 75 пута.
Анђелки Лешевић, за немерљив допринос у раду Народне библиотеке „Др Душан Радић“ Врњачка Бања, кроз њене активности и залагања ова установа је проширена, што омогућава лакши рад запосленима и несметано и лакше коришћење ове установе, с обзиром да се изборила да цео горњи спрат припадне библиотеци.
Рукометном клубу Гоч Меркур, у сусрет великом јубилеју, шездесетогодишњици постојања, за изузетне постигнуте спортске резултате и промоцији Врњачке Бање.
Стонотениском клубу Гоч, за успешан рад и остварене резултате који су омогућили овом клубу прелазак у виши ранг такмичења.
У име награђених, у име Владе републике Србије, и у име министра Александра Мартиновића присутнима се обратила Марија Мачужић Пузић, државни секретар Министарства државне управе и локалне самоуправе, и том приликом је истакла да Повеља која је додељена за допринос и подршку развоју Врњачке Бање, а која представља највише општинско признање, за Министарство је још једна потврда да је Министарство државне управе и локалне самоуправе радило добро, да су извршавали најважније задатке, као и да су Врњчани задовољни ефектима који су постигнути у локалној заједници.
У име гостију, присутнима се обратио Зоран Гајић, министар спорта у Влади Републике Србије који је истакао да у Србији задњих десет година постоји шанса за све, а да је општинско руководство најбоље показало свима како треба убудуће водити општину и како треба искористити шансу за развој онога што је најбоље у Врњачкој Бањи, а то је туризам.
Фото: Бошковић