Концерт Ансамбла традиционалних песама и игара Јерменије „Карин“ који је одржан 24. октобра у Замку културе привукао је бројну публику. У организацији удружења „Врњачки Јермени“ и „Акција за слепе“ наступили су: Гагик Гиносјан, Лилит Хајрапетјан, Мхитар Хакобјан и Рузанна Харађјан.
Била је то прилика за подсећање на повезаност Јермена са Врњачком Бањом, односно са породицом генерала Јована Белимарковића која сеже читав век у прошлост.
У Бањи и данас живи неколико јерменских породица. Њихови преци су 1922. године дошли у тадашњу Краљевину СХС, избегавши из Турске где је спровођен геноцид над Јерменима. Четрдесет избеглица насељава се у Врњачкој Бањи, на имању Белимарковића.
Публици у Замку обратили су се: Лука Јоксимовић Барбат, председник Удружења „Акција за слепе“, Чедомир Артиновић, председник Удружења „Врњачки Јермени“, Гагик Гиносјан и Ануш Балајан, јерменска књижевница.
– Мени је изузетно драго што је концерт организован у овој кући у којој су пре стотину година наши преци нашли уточиште. За време краља Александра из кампа Јермена у Грчкој, један део избеглих дошао је у Србију. Имали смо среће да се то деси у Врњачкој Бањи и да је управо ова зграда била рентирана за 40 Јермена који су се брзо асимилирали са мештанима Врњачке Бање и ево, данас смо поново ту, да уживамо у традиционалној јерменској песми и игри, рекао је Чедомир Артиновић.
– Историја сведочи о сличности судбина јерменског и српског народа. Скоро 30 година сам маштао да посетим Србију, земљу у којој су Јермени нашли своје уточиште. Народи као што смо ми, Јермени и Срби шире светлост и покушавају да из „прста света ваде трн“. Угњетани и гажени постали смо као кристал и као кристал очували савршену чистоћу. Јерменија доживљава најтеже тренутке. Пишу се резолуције, али не делује се конкретно. Захвални смо што се налазимо у овом здању, уточишту наших сународника, рекао је Гиносјан.
Ансамбл традиционалне песме и плеса „Карин“ основан је 2001. године. Оснивач и уметнички директор групе је Гагик Гиносјан који је поводом 20. годишњице независности Јерменије, указом председника Републике Јерменије одликован звањем заслужног делатника културе Републике Јерменије и који је аутор предметног програма „Народна песма и игра“ за увођење националне игре у систем јавног образовања.
Ансамбл је учествовао на разним републичким фестивалима, такмичењима, телевизијским пројектима, примио бројне награде и признања. Министарство културе Јерменије наградило је Ансамбл за очување и популаризацију традиционалне јерменске културе. На међународном националном плесном такмичењу одржаном у Палма де Мајорки, Шпанија, 2011. године, „Карин“ је освојио прву награду у категорији традиционалног плеса и награду у категорији певања и музичке пратње.
Претежни део концертног репертоара „Карин“ чине песме и игре које су захваљујући сакупљачкој делатности ансамбла сачуване од уништења, рестауриране, свака у свом етнографском стилу, које углавном никада нису биле представљене у концертној шеми ниједног другог ансамбла. Упоредо са својим креативним и концертним радом, ансамбл наставља са прикупљањем плесног и певачког наслеђа.