У складу са традицијом куће, Народна библиотека „Др Душан Радић“ обележила је Светски дан поезије и почастила љубитеље писане речи представљањем песничког опуса једног од најзначајнијих савремених српских књижевника, Васе Павковића. Разговор са гостом који је песник, прозни писац, романсијер и приповедач, антологичар, књижевни критичар, есејиста, филолог и теоретичар стрипа, водио је Срђан Чеперковић.
– Васа Павковић је објавио 13 песничких збирки, од чега је једна књига изабраних песама, и оне су биле у фокусу нашег разговора. Он је један од мојих идола, а управо Збирка песама „Ка одморишту“ нашег госта је оно што је мене посебно инспирисало у стварању, рекао нам је модератор вечери.
Како је претходни Павковићев долазак био везан за представљање дела академика Горана Петровића, прво упућено питање било је везано управо за ову тему.
– Имао сам ту част да се дружим са једним од најплеменитијих српских писаца уопште преко 30 година. Имао сам и срећу и повластицу да читам његове рукописе у изворном облику и тренутно читам један из заоставштине. Редовно напомињем да су у књижевности две ствари лепе: то што се човек пишући труди да створи нешто ново и то што је у прилици да упозна јако добре, интересантне и квалитетне људе. Уз Давида Албахарија, Александра Тишму, Воју Чолановића, Павла Угринова, и Горан Петровић спада у те дивне људе које сам имао прилику да упознам и да са њима сарађујем, каже гост Библиотеке.
Што се обележавања Светског дана поезије тиче, Павковић наглашава да у суштини сваке националне књижевности лежи поезија, те да из тог разлога овај празник има посебну специфичну тежину.
– Поезија је примарна врста књижевности која се јавила давно и била је спојена с музиком. Знамо да је роман настао са Сервантесом пре пола миленијума, а поезија је много старија. У српској књижевности она је и дан данас најквалитетнији жанр, а овај празник нас наводи да се више дружимо и са песницима и са поезијом, објашњава Васа Павковић.
Велики књижевни зналац и писац добро познат читалачким сладокусцима, актуелни је лауреат награде „Бранко Ћопић“ Српске академије наука и уметности и истиче да је ово једна од најлепших у његовој каријери због Ћопићевог имена и Ћопићевих књига уз које је одрастао. Иначе, плодан, разноврстан и награђиван опус Васе Павковића, поред збирки поезије, чини још и десетак књига прича, романи и десетак критичких књига.