На планини Гоч, и њеном највишем врху Љуктену, 16. априла, организована је акција садње црног бора чији је циљ заштита животне средине, кроз значајно увећање шумског фонда. У акцији је поред волонтера и радника ЈП „Шуме Гоч“ које газдује овим шумама, учествовало и руководство Општине Врњачка Бања, директори јавних установа и предузећа, као и запослени у истим. У последње две године на Гочу је посађено око 125 000 садница, како би се постојеће голети претвориле у шумовите пределе, побољшао квалитет ваздуха и послала порука да неће бити урбанизације ове питоме планине, која има преко 600 биљних врста.
Ивица Лазаревић, директор ЈП „Шуме Гоч“, истакао је да током протеклих пар година пошумљено око 50 хектара голети.
– На иницијативу и идеју председника Општине, окупили су се сви љубитељи природе како бисмо завршили пролећни део садње на Љуктену. У плану је да се током ове акције засади око 2000 садница, а за пошумљавање ће се користити саднице из Пирота, које су се кроз досадашњу праксу показале као најбоље. Крајем априла месеца планирано је да се засади још око 400 садница кроз акцију пошумљавања која је планирана са децом. Проценат пријема садница на голети је на око 70%. Није још увек задовољавајући, тако да увек прво иде попуњавање, а након тога радимо пошумљавање нових површина. Циљ нам је да извршимо пошумљавање на свих 100 хекатара голети до 2027. године, док нам важи шумска основа, и да ове голети претворимо у шумске пределе, рекао је Ивица Лазаревић.
Директор ЈП „Шуме Гоч“ додао је и да да набавку садница финансира Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, односно Управа за шуме, као и да је ово пролећна набавка садница, док ће на јесен уследити други турнус у овој календарској години.
Председник Општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић, изразио је задовољство постигнутим резултатима акције и истакао да она представља висок степен одговорности према планини и Гоч и њеним шумама, које представљају плућа Врњачке Бање.
– Ово је део редовних активности ЈП „Шуме Гоч“, а специфичност се огледа у томе што су данас на терену директори свих јавних предузећа и установа са територије Општине Врњачка Бања са својим радницима, пре свега менаџментом, представници Општинске управе од њеног начелника па до начелника служби, сви већници и органи извршне законодавне власти који су дошли пре свега да дају подршку и солидарност предузећу и свим његовим радницима. Пошумљавањем голети желимо да увећамо шумски фонд. Желимо и да покажемо да кроз План генералне регулације Гоча неће бити урбанизације ове планине, већ ће она имати јако богат шумски фонд и све оно што карактерише планински туризам, а то су туристичке атракције као што су авантура парк, шетачке зоне, стазе здравља, зип лајнови, видиковци и сл. Дакле, сачуваћемо Гоч од урбанизације, биће могућа изградња само викенд насеља или организованих викенд насеља са велнес и спа центрима и трговачким улицама. Кроз ову акцију желимо да покажемо пример добре праксе и наше бриге према шумском фонду, али и самој екологији. Нека ова акција буде и подстицај свима да се активно укључе, јер сваки појединачни допринос, ма како мали, може имати велики утицај на нашу животну средину. Наша вера у одрживост, наша брига за околину и наша посвећеност будућим генерацијама су покретачи оваквих акција, зато настављамо даље, рекао је Бобан Ђуровић.
Црни бор је аутохтона врста која успева на просторима као што су голети и која се показала као јако одржива. Жеља свих учесника акције одржане на Љуктену је да се већина од 2000 садница прими и да за пар година на овом простору буде један леп засад црног бора. Шуме се секу зато што је то производни процес, али са друге стране голети који су такви по природи се пошумљавањем мењају у шумско подручје, што је јако битно за све нас.