ИЗЛОЖБА ПОСВЕЋЕНА ВЕКУ РАДИОФОНИЈЕ У СРБИЈИ

Аутор:Весна Ђорђевић

Удаљени глас са радио станице у Питсбургу (САД) пробијао се кроз шум таласа океана. Шест месеци касније, невидљиви звуци, искрцаше се на копно и са Ајфеловог торња кренуше да освајају читаву Европу. Не познајући простор и границе, звуци из „чудесне кутије“ учинише народ ближим једне другима. Историја радија, као масовног медија, могла је да почне.

Радио је убрзо прибавио велики аудиторијум. Породични дом је постао амфитеатар, партер, концертна сала, трибина, учионица, место окупљања и дружења породице, комшија и рођака. Уз помоћ радио апарата, увек сте могли да будете негде другде, изван зидова куће, али смо уз његову помоћ увек и свугде у кући. Ангажпвањем само једног чула, радио није крао време, јер сте истовремено могли да слушате Бечку оперу и обављате свакодневне послове. Свет је у радију видео излаз из невоља, оваплоћење жеља и нада. У таквим условима, превазилазила се његова основна намена и радио је постао персонални пријатељ сваког укућанина.

                                                                                    Из каталога изложбе

Културни центар Врњачка Бања и Замак културе прикључили су се обележавању Националне недеље музеја изложбом „Неко те још увек воли“ посвећену Веку радиофоније у Србији. Аутори су Марија Аћимовић и Марко Велајковић, док је дугогодишњи уредник и директор Радио Врњачке Бање, Зоран Рајић, као специјални гост, отворио изложбу.

– Жеља нам је била да представимо музејске предмете који се баштине у нашој збирци и који треба да буду доступни јавности, а да се прикључимо и будемо део програма овогодишњег XIX Међународног фестивала класичне музике  „Врњци“ јер је музика била оно што се чуло прво са Радио станице „Београд – Раковица“ давне 1924. године и то је био концерт класичне музике истакнутих уметника ондашње Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца.  Изложени су разни часописи радио-аматера, фотографије, документа  везана за радиофонију у Србији и конкретно за нашу Радио Врњачку Бању. Ту  је и 17 примерака старих радио апарата из наше збирке, као и 8 које смо позајмили од наших суграђана, пасионираних колекционара и зато посебну захвалност упућујемо Зорану Дуњићу, Милану Вуковићу и Михајлу Гочанину.  Хвала и Небојиши Станковићу и Мирославу Сташићу, и свим људима добре воље који су били уз нас током припреме изложбе, каже Марија Аћимовић.

Сваки експонат има богату историју

Припрема изложбе трајала је пар месеци, а истраживања су показала да радиофонија у Србији има дугу традицију, али и да је српска радиофонија ишла у корак са европском по питању техничких достигнућа, на пољу образовања и забаве становништва наше земље. Аутори изложбе кажу да, између осталог, то показују и радијске програмске шеме.

– Радио Врњачка Бања чини значајан сегмент наше изложбе. Причати о Врњачкој Бањи, а не споменути врњачки Радио је незамисливо јер је она била врло важна за развој Малог Места Лековитих Вода. Веома је битно да се сачувају ти неки почеци радија у Србији и посебно нашем месту, а цела ова прича је изузетно сентиментална за све оне који су били везани за радио апарат, рекао је Марко Вељковић.

Значајан сегмент изложбе посвећен је Радију Врњачка Бања

Аутори изложбе напомињу и да сваки изложени примерак има своју историју те је тако радио Орион 68 купљен у тренутку када је будући власник изашао из болнице после дуге и тешке болести, решен да промени живот из корена, а за човека са села, радио је био једини прозор у свет.

Након аутора изложбе, присутнима се обратио и Зоран Рајић који је изузетно надахнуто и инспиративно говорио о великом јубилеју и радију уопште, а нарочито о Радио Врњачкој Бањи.

– У то време свуда около је било сличних рок бендова који су свирали ствари скоро истих  тоналитета. Само један се одважио да свира симфо-рок. Та оркестрација је, на својим често скромним инструментима у односу на околне групе, саставе и бендове, концертирала у зависности од инспирације – када је хтела да досегне неухватљиво, онда до неслућених размера високо, а када је хтела да предахне и да све банализује, тада невероватно дубоко. Била је то радио станица у Малом Месту Лековитих Вода. Драго ми је што сам у том бенду имао своје соло деонице и што сам за тај оркестар написао своје најбоље партитуре, рекао је Рајић, између осталог, отварајући изложбу.

Поред Врњчана, заљубљеника у радио, отварању су присуствовали и учесници Ликовне колоније „Врњачка Бања 2024“.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ