Лековита својства пчелињих производа су свепризната, а апитерапија све више добија на значају. Изградња Апи коморе у „Вилином врту“ биће важан корак ка интеграцији ове иновативне терапије у модерно лечење. Такозвани пчеларски или апи-туризам спаја на најбољи могући начин пчеларство са једне, и екологију, медицину и прехрамбену индустрију, са друге стране. Захваљујући визији власника „Вилиног врта“, Вањи Лазовић и Марку Предолцу, врњачка Општина крупним корацима развија рурални туризам, конкретно апи-туризам. Пионирски подухват увек захтева додатне напоре, али и посебно задовољство. Ових дана „Вилин врт“ добио је преко конкурса субвенцију од државе и то је пројекат који је освојио највећи број бодова, први је на ранг листи. Уследиће реализација и изградња апи комора. Очекивања су велика, бенефити огромни, многи ће бити у прилици да до здравља дођу у синергији са пчелама.
Апитерапија је грана интегративне здравствене заштите, односно алтернативне или традиционалне медицине. Није уврштена у званичну медицинску праксу али је алтернативна грана и има велики допринос у превенцији а затим и терапији великог броја обољења. Апи инхалација је терапија ваздухом из пчелињих кошница. Удише се ваздух из пчелињих кошница. И људи који су алергични на полен могу да користе апитерапију. Пре свега утиче на обољења респираторних органа, бронхијалну астму, све болести горњих респираторних дисајних органа, као што је запаљење синуса, носа, ждрела, гркљана, гласних жица до бронхија и плућа, као и одређених типова мигрена и реуматоидног артрита. Испитан је и доказан повољан ефекат код оболелих. Узимајући у обзир све већу популарност и позитивне резултате, не чуди што апитерапија постаје све чешћи избор како пацијената тако и лекара у борби против болести и очувању виталности.
Пројекат „Вилиног врта“ везан за апи коморе први је на листи Министарства туризма за развој руралног туризма. Тим поводом разговарали смо са власницима јединственог „Врта“.
– За нас је повод величанствен, а то је прво место у Србији за развој руралног туризма испред пројекта Министарства туризма и омладине за развој руралних подручја. Ми смо аплицирали у смислу формирања апи коморе. Веома смо изненађени што смо први, што је наш пројекат освојио 97 поена од 100. Драго нам је што је Врњачка Бања са „Вилиним вртом“ поново прва у Србији.
Ми смо једини који су пројектом предвидели да ће деца Врњачке Бање моћи бесплатно да користе апи терапије, што је наш неки виши циљ – добро за целу Општину.
У ове две и по године колико постоји „Вилин врт“, ова година је нека прекретница. Капацитети су нам попуњени скоро 100%. По први пут имали смо госте из Кине. Били су одушевљени. Њихов утисак је био да је вредело доћи из Кине да би се доживео „Вилин врт“. Мислим да је ово један циљ који ће тек заживети. Шума даје оно што је најнеопходније – ваздух, а пчеле су чудесне.
Објекат је категорисан са 4 звездице, то је највиши ранг у сеоском туризму и смештен је у прекрасном природном амбијенту на једном хектару зеленила. Има смештајни капацитет за пет особа. Гости имају апсолутну слободу и приватност и то је оно што понуду „Вилиног врта“ издваја од осталих.
Ми смо покренули једну причу која се сада развија у руралној средини врњачке Општине. У Грачацу и у Отроцима су људи почели да се баве неким облицима руралног туризма. Постали смо узор, што је нама највеће задовољство јер смо подигли свест људима да могу да остану у својим домаћинствима.
Наш неки виши циљ је да оставимо деци да наставе да се баве овим начином туризма који се разликује од апартманског туризма.
Изградићемо објекат у чијем подруму ће постојати кошнице. Кроз целу кућу циркулисаће ваздух из кошница. Они људи који бораве у тој кући удисаће константно ваздух из пчелињих кошница. Направићемо и мали објекат у подножју имања, до пута, где ће деца бесплатно користити апи терапију, рекла је Вања Лазовић за Врњачке новине.
Од Марка Предолца сазнајемо да је „Вилином врту“ додељен максимални износ средстава, то је 2,5 милиона динара.
– Јавни услови који су се бодовали били су: рурално подручје, да је ван насељеног места, да нема пуно становника по квадратном километру, развијеност самог места. Сама идеја се доста бодује, оправданост пројекта.
Тренутно се одржава такмичење код Министарства науке и технологије „Иновације 2024“ где су „Вилин врт“, МЗ Отроци и Факултет за ХиТ формирали тим који се зове „Green nexus Otroci“, такмичимо се у категорији Иновативно село. „Green nexus“ имплицира спој између „зелене“ или еколошки одрживе праксе и различитих аспеката као што су технологија, иновација или заједница. Сугерише фокус на интеграцију вредности с различитим елементима уз одрживост. Финале је 25. децембра на РТС-у, рекао нам је Марко Предолац и изразио очекивање одличног пласмана на такмичењу.
Месна заједница Oтроци доделила је Сеоском туристичком домаћинству „Вилин врт“ специјалну Захвалницу за изузетан допринос развоју сеоског туризма и промоцију села Отроци. Потпуно оправдано. О природним лепотама Отрока чуло се и до Кине.