Вожњом бицикли, саветодавним разговорима и поделом промо материјала на врњачком шеталишту, као и јавним часом вежбања са мештанима и гостима Врњачке Бање у парку испред зграде Термоминералног купатила, СБ „Меркур“, 9. септембра, обележила је Међународни дан физиотерапеута, који се ове године обележава под слоганом „Физиотерапија и бол у доњем делу леђа“.
Јавни час вежбања водила је Наташа Бинић, главни физиотерапеут СБ “Меркур” уз помоћ својих колега физиотерапеута, а учешће у вежбама узели су и остали запослени ове здравствене установе, малишани из ПУ “Радост”, као и ученици основних и средњих врњачких школа. Физиотерапеути су испоштовали вишегодишњу традицију и својим суграђанима и гостима Врњачке Бање демонстрирали вежбе и промовисали физичке активности за здрав и активан живот. Осим што се подиже свест о значају физиотерапије, ова врста активности такође истиче и лепоте и могућности Врњачке Бање као дестинације која подстиче здрав начин живота.
Овогодишњи Дан физиотерапеута који се обележава под слоганом „Физиотерапија и бол у доњем делу леђа “ одлично осликава важност улоге физиотерапеута у лечењу и превенцији проблема са леђима. Истичући ову тему, поставља се акценат на то како физиотерапеути могу помоћи у управљању и ублажавању овог бола. Такође, промоција физиотерапије у контексту бола у доњем делу леђа помаже да се објасни како и здрави људи могу користити физиотерапеутске услуге ради побољшања покретљивости, јачања мишића и превенције проблема пре него што постану озбиљнији.
Др Нена Стевановић, шеф службе физикалне медицине СБ „Меркур“, истакла је да је врло битно вежбати и да кинезитерапија представља основ у физикалној медицини.
– То није само препорука у нашим ординацијама, ми настојимо да научимо наше пацијенте како је правилно радити одређене вежбе у зависности од проблематике коју имају, а затим са терапеутима да добро навежбају те вежбе и након тога наставе да их раде и у кућним условима. Кинезитерапија јесте терапија покретом којим елиминишемо бол, циљано јачамо мишиће који су потребни да се ојачају и на тај начин решавамо проблем, рекла је др Нена Стевановић.
Наташа Бинић, главни физиотерапеут СБ „Меркур“ истакла је да се оваквим догађајима настоји да се укаже да је физичка активност превенција болести и да на томе треба стално инсистирати.
– Наш посао захтева психичку и физичку снагу, али и велико знање. Ми са едукацијама не престајемо. У оквиру овогодишње теме „Физиотерапија и бол у доњем делу леђа “ можете научити вежбе, терапеути ће вам дати савете како да легнете и устанете, како да правилно седите и држите тело. Бол у доњем делу леђа нажалост није само дегенеративна болест која се јавља код старије популације, већ је све више присутна и код млађих људи, рекла је Наташа Бинић.
Спој традиције, лековите воде и савременог медицинског кадра који чине 5 физијатара и 60 физиотерапеута сврставају Меркур у један од водећих центара физикалне медицине и рехабилитације. Ти квалификовани стручњаци људима помажу да остану покретни и активни кроз цео живот.
Међународни дан физиотерапеута, 8. септембар, обележава се широм света и има за циљ да истакне значај струке физиотерапеута, као експерата за људски покрет, који својим знањима помажу пацијенатима са различитим обољењима, али и здравим људима.