Општина Врњачка Бања и Центар за социјални рад Врњачка Бања ће уз помоћ Сталне конференције градова и општина у наредном периоду радити на унапређењу услуга и политика социјалне заштите, кроз пројекат „Подршка одрживим услугама социјалне заштите у заједници и политикама укључивања на локалном нивоу“. Пројекат финансира Европска унија кроз национални Програм IPA 2020. У оквиру овог програма, започет је рад на пројекту „Home alone“ који предвиђа проширење услуге „Помоћ у кући у сеоском подручју“. Вредност пројекта је 7,5 милиона динара а учешће Општинеје1,6 милиона динара. Тим поводом разговарали смо са Сандром Николенџић, директорком Центра за социјални рад.
– Центар за социјални рад већ 20 година пружа услугу „Помоћ у кући“. Услуга је најпре пружана пројектно, а од 2007. године Општина финансира услугу и омогућила је да се пружа у континуитету. Због законских ограничења није било могуће ширење услуге на сеоско подручје. Овим пројектом ће услуга бити доступна старијем становништву у руралним подручјима. Старачка самачка домаћинства су практично више угрожена од градских јер им је мање доступна продавница, апотека, удаљен Дом здравља и друге институције… Пројекат предвиђа ангажовање пет геронто-домаћица, планира се да буду обухваћена села Врњци, Ново Село, Подунавци, Вранеши, Штулац и Руђинце. Најпре ће се вршити избор герентодомаћица, а затим мапирање корисника. Реализација пројекта је отпочела.
Очекујемо да Општина настави да финансира ову услугу на селу и након једногодишњег пројекта. Уложићемо напор да услугу проширимо и на друга села.
Почиње једна развојна етапа у социјалној заштити где ће Општина Врњачка Бања, као једна одговорна локална самоуправа, заједно са Центром за социјални рад Врњачка Бања, више бавити социјалном заштитом и ширењем услуга социјалне заштите. На тај начин, тежиће се томе да сви грађани имају подједнаке могућности и да стварамо друштво равноправних. Ми се водимо као демографски старо становништво и све више ће нам бити потребне сличне услуге. Тенденција је да се број старих самачких домаћинстава повећава и потребно је избећи смештање тих старих људи у дом.
Радимо на измени свих аката и правилника које је општина донела везано за пружање услуга социјалне заштите. Такође, радимо и на Програму унапређења социјалне заштите на територији Општине Врњачка Бања, као кровног документа који ће се користити за унапређење постојећих услуга и стварање нових. Крајњи циљ јесте да се што више услуга уведе и да оне буду доступне нашим грађанима којима су оне потребне, почев од старих, инвалидних лица, деце са сметњама у развоју, маргинализованих група нашег друштва… Општина већ финансира Дневни боравак УРДОУР-у, финансира услугу Лични пратилац детета, Помоћ у кући, а у плану је да имамо Саветовалиште за брак и породицу, Саветовалиште за младе, Клуб за старе…, рекла нам је Сандра Николенџић, члан радне групе на пројекту „Home alone“.