Редовна седница Скупштине Удружења омбудсмана Србије (УОС) одржана je 18. новембра у Хотелу „Цептер“. На дневном реду седнице био је положај локалних омбудсмана у контексту постојеће правне регулативе с посебним освртом на законску имплементацију ове институције у условима актуелних друштвених околности. Седници су присуствовали локални омбудсмани градова и општина, др Драгана Ћорић, Покрајински омбудсман Војводине као и Јован Кнежевић, помоћник министра за државну управу и локалну самоуправу. Председавала је Јелена Миливојевић, Локални омбудсман града Крагујевца.
– Наше удружење је изузетно значајно, пре свега за грађане Србије, онима којима су потребне додатне информације о ономе што не могу да одраде или мисле да нису добро урадили у локалној самоуправи. У Србији законом није обавезан локални омбудсман. На локалу се дешавају конкретне ствари, не уопштена формулација заштите људских права него управо злоупотребе и непоштовање права оних која имају, пре свега на локалу када је реч о општим актима. Ми контролишемо рад управе и јавних служби локалне самоуправе. Важно је да Србија има што већи број локалних омбудсмана. Уз подршку ОЕБС-а смо припремили радну верзију Закона о локалном омбудсману. Сада треба да видимо колико је држава заинтересована и колико је спремна за обавезност локалних омбудсмана, изјавио је за Врњачке новине председник УОС и омбудсман града Београда Миљко Ваљаревић.
– Република Србија је једна од ретких држава на свету у којој су заступљени заштитници грађана на сва три нивоа, на републичком, покрајинском и на локалном нивоу. Разлике у нашем поступању се само односе на територију на којој поступамо и које извршне органе контролишемо. Ја се у свом раду базирам првенствено на контролу рада извршних органа који примењују покрајинске прописе, односно покрајинских институција, рекла нам је доц. др Драгана Ћорић, Генерални секретар УОС и Покрајински омбудсман Војводине.
Први Омбудсман у Републици Србији почео је са радом у Општини Бачка Топола 2003. године. Удружење локалних омбудсмана Србије основано је према Одлуци која је донета на Оснивачкој скупштини 2016. у Београду, у седишту Организације за европску безбедност и сарадњу, Мисија за Србију.