ОСНОВАНИ ОГРАНЦИ ЦЕНТРА ЗА ПОДРШКУ ПОРОДИЦИ У ЧАЧКУ, ТРСТЕНИКУ И ВРЊАЧКОЈ БАЊИ

Аутор:Срећко Станојчић

У хотелу „Цептер“ у Врњачкој Бањи,  3. марта  је одржана конференција на којој су основани огранци краљевачког „СОС Дечијег села“ за подршку породици, чиме ће рад овог центра бити проширен у Чачку, Трстенику и Врњачкој Бањи. Пројекат финансирају СОС Дечија села Србије и фондација „Херманг Мајнер из Минхена“, кроз чију имплементацију је циљ да се оснаже породице и помогне у решавању њихових проблема, без издвајање деце из породица. Центар у Врњачкој Бањи почеће са радом у априлу.

Весна Мраковић Јокановић

Национална директорка Фондације „СОС Дечија села Србија“ Весна Мраковић Јокановић је изјавила да ће поред две стотине деце и њихових родитеља са територије Краљева укључити још скоро четири стотине малишана и људи који о њима брину, у подршку која треба да обезбеди да спречи издвајање деце у породици.

-Ми уствари помажемо породицама које су у неким животним кризама и не могу у неком тренутку на адекватан начин да се брину самостално о својој деци. Уз нашу помоћ, они у наредних годину дана треба да побољшају своје родитељске вештине, да реше неке основне животне проблеме и наравно у сарадњи са локалном заједницом и да након тог периода буду спремни да самостално се носе са животним изазовима и да добро брину о својој деци, рекла је за Врњачке новине Весна Мраковић Јокановић и нагласила да су се четири малишана вратила из хранитељске породице у своје биолошку породицу у Краљеву. Сва деца су наставила да похађају школу, побољшан су школски успех, квалитет живота и услови за развој деце.

Центар за подршку породици СОС Дечије село постоји у Краљеву од маја прошле године, а успех овог пројекта огледа се у томе да од тада није било издвајања деце из породица.

Директорка врњачког Центра за социјални рад, Сандра Николенџић, која је и једна од потписница уговора о оснивању огранка Центра за подршку породици, овај пројекат сматра вишеструко значајним.

Сандра Николенџић

За нас је јако битан овај пројекат, пре свега због наших корисника, а директно се односи на оснаживање породица, посебно код којих постоји ризик од издвајања деце из биолошких породица, тако да ћемо пружати помоћ тим породицама у смислу финансијске подршке, едукативне и психо социјалне. Овај пројекат ће користити са једне стране стручним радницима у Центрима за социјални рад, као један додатни алат који ће омогућити да корисници буду подржани у смислу неиздвајања деце из биолошких породица, изјавила је Сандра Николенџић и нагласила да је у питању додатна услуга и да је свака нова социјална услуга добродошла. Учесници конференције у хотелу „Цептер“ разматрали су и кризу, коју је изазвала пандемија у осетљивим категоријама становништва, а то су свакако деца и социјално угрожене породице.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ