УГОСТИТЕЉСТВО ЈЕ НАЧИН ЖИВОТА
Први међународни сајам вина “Винска визија“ одржан је у оквиру регионалне иницијативе „Отворени Балкан“ у Београду од 1. до 4. септембра. На позив Министарства просвете, 40 најбољих ученика Угоститељско-туристичке школе из Врњачке Бање посетило је Сајам у друштву својих наставника и испратили нека од понуђених стручних предавања везаних за гастрономију Албаније, Северне Македоније и Србије, али и читавог Балкана.
-По два најбоља ученика из сваког одељења друге, треће и четврте године представљало је школу 2. септембра на Сајму у Београду, при чему је наша пажња била фокусирана на Халу 5 и „Гастрономску визију Отвореног Балкана“, објашњава Душица Бурмаз, помоћник директора, која је предводила групу са наставником куварства, Далибором Миодраговићем.
Укусе Словеније донео је један од 100 великих шефова кухиње у свету, Томаж Кавчић, шеф чувеног словеначког ресторана „Gostilna pri Lojzetu – Dvorec Zemono“, власник Мишленове звездице који је своју кулинарску магију демонстрирао управо у Хали 5. Посетиоцима презентације „Традиција са додиром иновативности“ открио је тајне припреме лосос пастрмке, џигерице и јагњетине
Вања Пушкар, оснивач New Balkan Cuisine, представио је нови концепт балканске кухиње, а сви присутни могли су и да дегустирају његове специјалитете.
–Томаж Кавчић нам је представио и своју марку џина – „Монолог“. Такође је одржао и изузетан мотивациони говор, говорио је о искуствима из ресторана који је наследио од мајке, односно баке, и принципима које тамо примењује, а суштина је да је гост изнад свега. Изузетно упечатљив био је и Алфред Марку, шеф кухиње из Албаније који је корак по корак демонстрирао припрему неких својих специјалитета,из чега је уследила и дегустација. Све је било јако интересантно,а деца су препуна позитивних утисака везаних за сусрет уживо са занатлијама-уметницима којима је угоститељство начин живота, закључује Душица Бурмаз.
Балканска кухиња има велики потенцијал да аутентичним укусима привуче љубитеље добре хране уз адекватан начин њеног презентовања и уз обавезну причу о културном наслеђу. Балканске земље се повезују кроз храну – порука је самита „Отворени Балкан“.