IN NOMINE AMORIS – У ИМЕ ЉУБАВИ

Аутор:Марина Ст. Јанковић

Концертна дворана у Замку културе у вечерњима сатима 6. јула била је испуњена до последњег места, а део публике пратио је концерт са терасе Замка. Дела композитора Зорана Стојановића представили су: Јелена Димитријевић, виолина, Сњежана Павићевић, флаута, Никола Аврамовић, клавир и Сања Живковић, сопран. Јелена Стојсављевић била је наратор. Уметници су интерпретирали композиције: „Дивертименти“, „Соната Париз“, „Носталгија“, „Аве Марија“, „Ероика“, „La Dance da Piaf“, „Valsa Perdida“, „Valsa do Estevao“. Публика је неизмерно уживала у извођењу и своје задовољство изражавала у бурним аплаузима.

Зоран Стојановић је  рођен у Трстенику. Своје музичко образовање започео је у Ћуприји при Школи за младе музичке таленте на Одсеку класичне гитаре код професора, врсног интерпретатора и композитора Драгослава Николића. Образовање наставља у Београду на Одсеку класичне гитаре у Школи „Јосип Славенски“ и музичке теорије у Школи „Стеван Стојановић Мокрањац“ у Краљеву. По завршетку школовања предаје класичну гитару у МШ „Јосиф Маринковић“ у Београду. У исто време се активно бави свирањем и слободним изучавањем више музичких облика укључен директно у многе музичке пројекте везане за телевизију, радио и позориште. Показује велико интересовање за компоновањем и прве композиције виртуозног карактера почињу да се рађају у периоду од 1994. године  писане за класичну гитару. У Португал одлази 1996. и тамо започиње нови живот и стваралачки циклус. Тамо се сусреће са новим музичким формама кроз традиционалну музику Иберијског полуострва.

Последњих година је посвећен компоновању за различите музичке саставе. У септембру 2010, као позвани композитор сарађује са балетским ансамблом „Ривиера“ из Швајцарске и са истом балетском компанијом учествује  на балетској гала вечери у Royal Colege of Music у Лондону. Дела су извођена такође и у Швајцарској, Шпанији, Немачкој, Португалу… Све време негујући различите музичке жанрове од класичне музике па све до музике за децу такође је присутан као извођач и композитор у неколико битних пројеката од којих се издвајају сарадња са интернационално признатом португалском певачицом Дулс Понтес као и једним од најеминентинијих португалских гитариста гитара португеза Пауло Соаресом, као и са италијанским продуцентом, композитором и мултиинструменталистом Давидом Закаријом.

Члан је пратећег оркестра Ивана Босиљчића, сарађује са глумцем Миланом Васићем, Славком Бањцем, Гоцом Лазаревић, Јеленом Томашевић, Божом Врећо, Вуком Кандићем и другима.

Јелена Димитријевић завршила је ФМУ у Београду у класи проф. Јасне Максимовић где уједно и магистрира. Стални је члан Београдске филхармоније од 2005. Стални је хонорарни члан готово свих камерних састава у Србији, гостујући концертмајстор Бањалучке филхармоније као и члан Ставангерског симфонијског оркестра (Норвешка). Са ансамблом Жебељан доприноси уметничкој презентацији и премијерама дела и стваралаштва истакнуте композиторке и академика Исидоре Жебељан. Три године интензивно наступа широм света на фестивалима са опером „Магбет“ у оквиру оркестра Но Бордерс (као вођа других виолина) остваривши светски успех и награде.

Сњежана Павићевић дипломирала је и магистрирала флауту на београдској Музичкој академији у класи проф. Миодрага Азањца, а мастер студије за пиколо флауту завршава на на Конзерваторију „Ђузепе Верди“ у Милану у класи проф. Никола Мазантија. Стални је члан Београдске филхармоније на месту соло пиколо флауте. Поред оркестарског ангажмана активно наступа солистички и у разним саставима  са флаутом и пиколо флаутом. Промовишући пиколо флауту покренула је и пројекат „Београдски пиколо викенд“. Оснивач је првог „Пиколо студиа“ у земљи и региону, са програмом за усавршавање флаутиста на пиколо флаути у више нивоа. Редовни је члан жирија на бројним такмичењима за флауту и пиколо флауту у земљи и иностранству. Од 2020. председница је Асоцијације флаутиста Србије „Миодраг Азањац“.

Никола Аврамовић завршио је основне и мастер студије на ФМУ у Београду, у класи проф. Нинослава Живковића, а потом на Краљевском музичком колеџу у Лондону у класи професора Ијана Џонса и Ешли Васа као стипендиста. Освојио је бројне значајне награде. Одржао је успешне реситале у многим државама широм света: Италија, Словенија, Немачка, Холандија, Португал, Шпанија, Енглеска, Естонија, Кина, Србија, Македонија, Босна и Херцеговина. Тренутно ради на пројекту који укључује снимање новог ЦД-а „Оригинс“, где ће изводити дела Брамса, Бартока, В. Мокрањца, а такође и своје транскрипције старих песама и игара са простора Балкана.

Сања Живковић, студирала је клавир и соло певање на Конзерваторијуму „Антон Брукнер“ у Линцу. По завршетку студија ради као педагог на Институту за музику, у Бечу и у Линцу. Као певачица састава „Јаzzwа“ наступа у Аустрији и на интернационалним  фестивалима „Wоrld“ музике. Наступа у разним музичким пројектима у различитим музичким саставима широм Европе.

Јелена Стојсављевић на Филозофском факултету у Новом Саду завршава српску књижевност и језик. Радила је на Новосадској телевизији,  потом у Привредној комори Војводине, у издавачкој кући „Глобал бук“, у  Културно просветној заједници Новог Сада, на пословима културне сарадње са Стразбуром и регијом Алзас. Објавила је три збирке поезије. Њене песме се налазе у многобројним антологијама и превођене су на руски, енглески, италијански, румунски, мађарски и португалски језик. Члан је друштва књижевника Војводине и Србије.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ