Савез еколошких удружења „Зелена листа Србије“ организовао је обуку за чланице ЗЛС о климатским променама од 22. до 23. септембра у Вили „Сплендор“ у Врњачкој Бањи. Било је речи о утицају климатских промена на: здравље становништва, пољопривреду, водопривреду, шумарство, биодиверзитет, о трендовима промена климе, о информационом систему и дигиталном атласу климе, као и о програмским и законодавним оквирима. Истакнута је улога цивилног сектора у креирању и спровођењу јавних политика о климатским променама.
Одржана је презентација националних политика ублажавања и прилагођавања на климатске промене, конкретно презентације анализа усклађености локалних јавних политика у области климатских промена у локалним самоуправама Бор, Трстеник и Врњачка Бања.
– Ми већ неколико година ширимо подручје нашег деловања, као Савез еколошких организација почели смо да управљамо отпадом па смо прешли на зелену економију и одржив развој, а сада прелазимо на подручје климатских промена и прилагођавање измењених климатских услова. Сад реализујемо пројекат „Екосистем 3“ који подразумева активности везане за борбу против климатских промена. Вршимо обуку наших чланица, како да приступе проблематици климатских промена и локалним документима у које треба уградити политику прилагођавања измењеним климатским условима. Посебно ћемо расправљати о предлогу Националног програма борбе против климатских промена и за прилагођавање измењеним климатским условима. Одржаћемо и нашу Скупштину на којој ћемо допунити наш стратешки план, рекао нам је Драган Ранђеловић, председавајући Скупштине ЗЛС.
Пројектом „Опланети се: Зелени караван за локални одговор на климатске промене“, Зелена листа Србије наставља са пружањем доприноса покренутој реформи заштите животне средине у Србији у складу са ЕУ стандардима. Овогодишњи пројекат је усмерен на веће учешће и утицај ОЦД, грађана и јавности, као и њихово укључивање у борбу против климатских промена на националном и локалном нивоу. Зелена листа тежи да кроз пројектне активности унапреди дијалог и сарадњу са доносиоцима одлука у креирању и спровођењу јавних политика у области климатских промена и заштите животне средине, на локалном и националном нивоу. Пројектом је обухваћено и јачање организационих и програмских капацитета, утицаја и видљивости мреже у решавању конкретних проблема у борби против климатских промена. Активности су усмерене ка постизању повећања отпорности заједнице на измењене климатске услове, кроз информисање грађана о мерама за смањење утицаја климатских промена на националном, регионалном и локалном нивоу кроз пружање корисних информација. Такође, посебна пажња је посвећена да се у активности укључе млади људи, да узму учешће у креирању и спровођењу јавних политика о климатским променама.
Партнерске организације на пројекту, поред водећег партнера „Зеленог листа Србије“ су: Моравски орашак (Трстеник), Центар за децу и омладину (Врњачка Бања), Виллаге Злот (Злот), ОИ Завичај 1093 (Врање), ПЕУ Рас (Нови Пазар), Зелени путокази (Рашка), Друштво младих истраживача Бор (Бор).