У сали врњачког биоскопа 20. октобра уприличена је додела уговора за подстицаје инвестиција у физичка средства пољопривредних газдинстава за 2023. годину. У општинском буџету за ове намене издвојено је 5,2 милиона динара, а право на субвенције остварило је 143 пољопривредна произвођача.
Додели уговора присуствовали су председник Општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић, председник Скупштине Општине, Иван Радовић, заменик председника Општине, Иван Џатић, као и председник Комисије за пољопривреду, Жарко Марковић.
Уговоре носиоцима регистрованих пољопривредних газдинстава уручио је председник Општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић, који је истакао да локална самоуправа настоји да кроз разна улагања и подршку омогући достојанствен живот на селу и подстакне развој пољопривредних газдинстава на територији наше Општине.
– Ово је наставак активности на пружању подршке Општине пољопривредницима, са циљем да им помогнемо да унапреде и прошире своју делатност и да им обезбедимо финансијску подршку у моментима када им је новац можда најпотребнији. Следеће године планирамо да удвостручимо средства за ове намене као вид стимулације даљем развоју пољопривреде и повећању броја пољопривредних произвођача. Циљ нам је да уз нашу подршку обезбедимо и одрживост њиховог пословања, како не би одустали од пољопривредне производње. Велики број младих кроз овакав вид подршке је започео своје пољопривредне послове, а онима који већ имају развијена газдинства, ова средства ће послужити да их прошире. Сви су дали позитивну оцену како локална самоуправа подстиче и утиче на развој пољопривредних газдинстава, рекао је Ђуровић.
Председник је подсетио и да су недавно додељена средства произвођачима корнишона и изразио уверење да ће следеће године бити још више регистрованих пољопривредних газдинстава на територији Општине Врњачка Бања.
– Свако од потписника уговора је потврдио да ће се и следеће године јавити на конкурс и верујем да ће ова пракса подршке пољопривредницима анимирати све оне који су можда били у недоумици да ли ће некада бити овакве подршке. Позивам све да се јаве, сигурно ће имати подршку од стране локалне самоуправе, како би имали своју производњу и на неки начин обезбедили егзистенцију или додатни приход, нагласио је Бобан Ђуровић.
Тренд одласка породица на село из града, није заобишао ни Врњачку Бању, тако је пар породица током прошле и ове године започело живот на селу и планинским подручјима, и основало своја пољопривредна газдинства.
– Здрав приступ, где људи из урбаних средина, великих гужви, због стреса, одлазе у природу, траже лепши и здравији амбијент. Имају простор за пољопривредну производњу и избор да ли ће ту живети константно или само привремено. Врњачка Бања је сама по себи еколошка средина, и то је добар пример кроз који се оживљавају села, где људи виде своју могућност и перспективу, рекао је Ђуровић.
Председник Комисије за пољопривреду Жарко Марковић, присутне је подсетио на пољопривредне активности, пројекте, и субвенције који су спроведени у протеклом периоду. Додао је да низом мера локална самоуправа настоји да повеже пољопривреду са туризмом, као главном привредном граном, из разлога што остварујемо преко милион ноћења годишње и самим тиме имамо шансу да различите врсте оброка покријемо производима из наших крајева.
У оквиру овог јавног огласа, субвенционисаће се подизање и опремање пластеника, набавка садница воћа, поврћа и цвећа, опрема за пчеларство, набавка квалитетних приплодних грла говеда, оваца, коза и свиња, опрема за наводњавање, набавка машина и др. Највеће интересовање врњачких пољопривредних произвођача показано је за набавку садница воћа.
Субвенције су додељене у висини 40% од вредности инвестиције (основне вредности инвестиције, без урачунатог ПДВ-а), а право на учешће имали су носиоци регистрованих пољопривредних газдинстава и могли су конкурисати само по једном основу за доделу субвенција у складу са Програмом подршке за спровођење пољопривредне политике и политике руралног развоја Општине Врњачка Бања за 2023. годину.