Друга по реду конференција под називом „Унапређење знања и вештина републичких инспектора у циљу бољег разумевања законске регулативе и ефикасније примене на терену“ одржала се 29. и 30. новембра у „Хотелу Фонтана“. Организатор је био Сектор туристичке инспекције Министарства туризма и омладине, испред ког је присутне поздравила Дуња Ђенић, помоћник министра.
– Надам се да ће ово окупљање и едукација постати традиција, током којег можемо да разменимо искуства о пракси и раду, али и да се дружимо. Циљ овог семинара који је намењен републичким туристичким инспекторима је уједначавање праксе приликом поступања у инспекцијским надзорима туристичке инспекције из области туризма и угоститељства. Оно што је веома важно то је да се на оваквим скуповима окупљају републички инспектори са територије целе Србије, имајући у виду да је наш Сектор подељен територијално на четири одељења: Одељење туристичке инспекције Нови Сад, Одељење туристичке инспекције Ниш, Одељење туристичке инспекције Краљево и Одељење туристичке инспекције Београд. Самим тим јако је важно да све колеге из Сектора имају информације како и на који начин уједначено поступају. Јако нам је битно да са једне стране инспектори имају прилику да чују о поступању својих колега инспектора из других Одељења, а са друге стране да имају и један простор да се међусобно друже и размене мишљење, што је посебно важно током рада, истакла је Дуња Ђенић.
Према речима Дуње Ђенић, врњачки угоститељи, туристичке агенције и хотели поштују прописе и процедуре и послују у складу са законом.
– Републички туристички инспектор постоји у Врњачкој Бањи, и приликом наших редовних и ванредних контрола контролише како угоститељске објекте за храну и пиће, тако и угоститељске објекте за смештај, као и туристичке агенције. Оно што је тренд то је повећање броја угоститељских објеката имајући у виду да је Врњачка Бања један изузетно важан туристички и бањски центар са највећим бројем посетилаца када говоримо о Бањама на нивоу Србије и која доживела додатну експанзију са коришћењем ваучера за одмор у Србији. Поред хотела, угоститељске услуге за смештај, храну и пиће, почела су да пружају и физичка лица у форми домаће радиности, па чак и у виду сеоских туристичких домаћинстава, констатовала је помоћница министра туризма и омладине, Дуња Ђенић.