Добровољно ватрогасно друштво Врњачка Бања на позив Добротворне фондације “Човекољубље” Српске православне цркве узело је учешће у Пројекту “Јачање отпорности на природне катастрофе” и “Унапређење стратегије приправности” извођењем тренинга на тему “Заштита и спасавање од пожара” 7. децембра у Скупштинској сали.
Учешће у тренингу узело је свих 17 чланова Друштва – припадника Добровољне ватрогасне јединице који су пре годину дана прошли обуку, а сада добили прилику да кроз пет тематски различитих часова освеже знање и да га провере на тестирању и током практичног дела тренинга.
– Третиране су као засебне теме – превентивне мере заштите од пожара, основи процеса горења, опрема и средства гашења и прва помоћ. Сви су одлично реаговали на тренинг показујући жељу да на прави начин и што спремније одреагују у случају пожара, поплаве, или неке друге елементарне непогоде, каже Милинко Вукомановић, председник Добровољног ватрогасног друштва.
Ово је једна од активности Пројекта који се поред Врњачке Бање спроводи у још три јединице локалне самоуправе у Србији (Горњем Милановцу, Љубовији и Новом Пазару), а тиче се спашавања.
– Наша фондација је својим мандатом првенствено окренута ка пружању помоћи породицама и заједницама које су претрпеле штете од природних катастрофа. Међутим, тај тренд је последњих година у великој промени, а у наредном периоду ће се тек мењати и све ће мање средстава бити на располагању за подршку онима који су претрпели штету, Породице које су биле у том положају знају да чак и када има хуманитарне помоћи на располагању, она никада не може да надомести све трошкове. Традиционални донатори који се појављују утаквим ситуацијама полако се усмеравају на период пре настанка катастрофе, односно на превенцију, наводи Марија Вранешевић, испред Добротворне фондације “Човекољубље” Српске православне цркве.
“Човекољубље” ће током наредне две године са грађанима Врњачке Бање имати читав ланац деловања са циљем да их било као јединке, грађане ове земље или професионалце у датој области припреми за превенцију, односно да се, по Маријиним речима, “сви што боље организујемо да предупредимо ситуације које доводе до природних катастрофа, а када се оне неминовно некад и десе, да правовремено и адекватно реагујемо”.
Намера ове добротворне фондације је да у наредном периоду ради са различитим групама људи (појединци, месне заједнице, организације, општинске управе) како би се сви реорганизовали – да заборавимо да постоје службе које су задужене за нашу безбедност јер и поред тога што постоје и имају јасну мисију, неће бити у могућности да нам се нађу када су нам потребне.
– Сви ми као одговорни људи можемо много тога да учинимо. “Човекољубље” ће понудити читав низ механизама за укључење грађана Врњачке Бање који подразумевају учење, оспособљавање, али и конкретне практичне пројекте како бисмо подигли свест о сопственој одговорности, ризицима којима смо изложени и који су постали наша свакодневница, а са врло мало напора и мало промењеног става свако од нас може да заштити себе лично и своју породицу, а у крајњој линији и средину и заједницу у којој живи, закључује Марија Вранешевић.