ОДРЖАН „ДАН НАУКЕ И ИНОВАЦИЈА“ У ВРЊАЧКОЈ БАЊИ

Аутор:Весна Ђорђевић

Врњачка Бања је осма локална самоуправа у којој је организован „Дан науке и иновација“, програм који има за циљ да се квалитетним садржајем инспиришу грађани да активно учествују у стварању и примени иновативних решења и научних достигнућа како би допринели дугорочном напретку наше земље. Иначе, овај садржај се реализује у оквиру националног пројекта „Србија земља науке, земља иновација“ који је покренуло Министарство науке, технолошког развоја и иновација са намером подизања свести јавности о значају унапређења и улагања у науку, технолошки развој и иновације.

Присутне  у Биоскопу 13 фебруара у име локалне самоуправе је поздравио и захвалност ресорном Министарству на овом, како је навео „изузетном пројекту који свим заинтересованима омогућава свеобухватан приступ информацијама о програмима подршке, изворима финансирања, пореским олакшицама, ресурсима и инфраструктури истраживачког и иновационог екосистема“, упутио Иван Џатић, заменик председника Општине.

– Врњачка локална самоуправа увек је била отворена за иновативна решења, па је тако 2017. прва електронска грађевинска дозвола издата у Врњачкој Бањи. Међу првим општинама смо увели услуге е-Управе, а портал е-Туриста је покренут управо из Бање. Настојимо и да обезбедимо нашим младим суграђанима образовање у најсавременијим условима, уз примену најсавременије рачунарске и софтверске опреме, а недавно је у новој згради Гимназије отворена и савремена учионица Мејкерс лаб, рекао је Џатић и упутио позив свима који имају идеје да користе подршку и погодности Центра за развој иновативних делатности.

    Драгана Матијевић, директорка Центра за развој иновативних делатности

Управо је Центар, који је Општина Врњачка Бања у сарадњи са ресорним Министарством  и уз подршку Владе основала 2021. у Врњачкој Бањи у жељи да створи плодно тле за развој нових технологија, био домаћин „Дана науке и иновација“. Драгана Матијевић, директорка Центра, је навела да је Центар за развој иновативних делатности ту да младима пружи подршку у оснивању start up-ова и да буде спона између науке и привреде. Кроз Центар је од оснивања, по речима директорке, прошло три хиљаде младих људи, а одржано је више од 70 различитих радионица и обука.

– Ово је осма локална самоуправа коју обилазимо и ово је највећи број присутних на једном нашем догађају, рекао је посебни саветник министарке науке, технолошког развоја и иновација, Јован Милић и нагласио: „Иако је Врњачка Бања туристичко место, њена инфраструктура показује да је на добром путу да постане још иновативнија општина. Уколико у туризам уведете науку и иновацију сам изглед и функционалност локалне самоуправе ће бити много боља.

Милић је навео да српски иновациони екосистем укључује 246 компанија које послују у оквиру постојећих научно-технолошких паркова. Такође је представио БИО4 Кампус који је замишљен као вишефазни пројекат који ће се простирати на 20 хектара, а у једној целини ће интегрисати неколико високошколских и научно-истраживачких установа. Указао је и на инвестирања која су планирана, на изградњу нових и проширење постојећих научно-технолошких паркова и искористио прилику да позове присутне да  аплицирају за грантове Фонда за иновациону делатност, Фонда за науку и Центра за промоцију науке који су детаљно представљени у наставку скупа.

У реализацији овог националног пројекта, Министарству је подршку пружила Привредна коморе Србије заједно са надлежним институцијама, укључујући Фонд за иновациону делатност, Фонд за науку и Центар за промоцију науке.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ