Врњачка Бања је најпосећенија дестинација бањског туризма у 2023. години. У Србији је у 2023. години, према најновијим подацима Републичког завода за статистику, број долазака туриста повећан за 8,4 одсто, а број ноћења за 1,6 одсто у односу на претходну годину.
Подаци о туристичком промету у нашој земљи показују да је током прошле године остварено 4,19 милиона долазака туриста, док је број ноћења био 12,4 милиона. Изузев великих градских центара, Београда и Новог Сада, међу домаћим и страним туристима најпопуларније су бање и планински центри.
Када су у питању домаће бање, највећи број долазака забележен је у Врњачкој Бањи и то 194.140. Следи Сокобања са 148.907 туриста, док је на трећем месту Бања Врдник са 89.873 доласка током прошле године. Ранг листа је непромењена и када је у питању остварени број ноћења.
Иван Трифуновић, директор Туристичке организације Врњачка Бања, пренео је да су у овој организацији задовољни протеклом годином и оствареним резултатима, а нарочито са тиме што се Врњачка Бања вратила на прво место по посећености бањско-климатских места. Такође, навео је низ фактора који су одредили туристички промет, истакавши да су финансијски ефекти далеко већи него што показују статистички параметри кроз физички обим и број ноћења.
– Имајући у виду да је 2023. година била година опоравка од корона вируса који је направио огроман проблем у комплетној индустрији, а највише у туризму, веома смо задовољни оствареним. Број долазака туриста надалеко превазилази број који показују статистички параметри из разлога што је огроман број гостију на паушалном систему опорезивања, тј. да онај ко има могућност да буде паушално пријављен што се тиче боравишне таксе и пореза, не улази кроз категорију е-турист и власници апартмана немају обавезу да унесу име и презиме госта. У статистичком промету, Гоч се појавио као посебан фактор, тако да је и то одузето Врњачкој Бањи. Такође, гости који се налазе у Специјалној болници за лечење и рехабилитацију „Меркур“, а који нису комерцијални гости, не улазе у комплетну статистику, тако да је број туриста далеко већи и ми ћемо у наредном периоду покушати да тај систем рачунања и прегледа броја гостију променимо у сарадњи са надлежним Министарством. Председник Општине Бобан Ђуровић је покренуо иницијативу да се посетилачки промет не мери кроз физички обим, већ кроз финансијски из разлога што Врњачка Бања као дестинација жели да има високо платежне госте који желе да осете већи комфор и избегну гужве током свог одмора. Због тога је и претходне године био мањи број ваучера, јер је однос цене смештаја и онога што је требало доплатити за боравак од пет дана у апартману и хотелу био теже изводљив за госте који су у категорији прихода до 60 хиљада динара, рекао је Иван Трифуновић.
Што се тиче планинских центара, статистика показује да је и у 2023. години највећи број долазака туриста имао Златибор, а одмах иза њега Копаоник. Све популарнији међу туристима који воле планине су и Гоч и Дивчибаре. Планина Гоч са својим изузетно богатим природним ресурсима, уз пројекат изградње гондоле Врњачка Бања – Гоч, представљаће значајан сегмент туристичке понуде Врњачке Бање у будућности.
– Сарадња Туристичке организације и Гочког ранча који се налази на планини Гоч и на само 15 километара од центра Врњачке Бање, донеће комплетну понуду за пролеће лето, где ће људи моћи да уживају у панорамском јахању коња, школи јахања, теренском јахању и хипотерапији. План је и да понуду допунимо низом садржаја, а један од њих је и мини зоо врт са јеленима лопатарима. Обележили смо 200 километара пешачких стаза и оф роад путева, а ове године ћемо да обележимо још неких 30 километара, и онда би била комплетно покривена инфраструктура Гоча са врњачке стране. Важно је истаћи да ове године први пут организујемо првомајски уранак на планини Гоч, и гледаћемо да то буде адекватно, како Гоч и заслужује. Оно што је такође битно, то је да се у сарадњи Туристичке организације и Општине Врњачка Бања ради један пројекат ванпансионске туристичке понуде на Гочу која би требало да донесе плус цео дан свим гостима који су били у Врњачкој Бањи, истакао је Иван Трифуновић.
Уз природне потенцијале и ресурсе којима располаже, уз адекватно очување истих, планина Гоч може употпунити понуду Врњачке Бање кроз разне видове туризма, између осталих, кроз спортско-рекреативни, омладински, зимски и рурални туризам.