Промоцију књиге „О Војводи Танкосићу“ Градимира Николића у Народној библиотеци „Др Душан Радић“ организовало је Коло српских сестара Врњачка Бања 10. маја. О настајању књиге о чувеном имену из српске историје поред аутора, говорио је Милун Бабић испред Удружења грађана „Војислав Танкосић“ из Трстеника, док су за музичка интермеца биле задужене виолинисткиња Петра и пијанисткиња Теодора.
-Колико је нама, нашим сацременицима и данашњој младежи познато да војвода Војислав Танкосић није био свакидашња личност? Он је Србију на себи својствен начин увео у XX век. По свом јунаштву, војничкој храбрости и вештини, као и по стратешким способностима, може се сврстати раме уз раме са Хајдук Вељком и Милошем Обилићем. Био је истинска национална авангарда. Рођен је, одрастао и живео као ванвременска личност. Током целог, нажалост кратког, живота ишао је испред свог времена. Стремио је идеалима који су довели до препорода и преображаја ондашње српске државе. Такве личности стварају историју, мењају њене токове и трасирају путеве националног развоја за много деценија унапред, рекао је Милун Бабић у уводнику напомињући да је аутор књиге даљи потомак Војводе Танкосића.
Сама књига садржи обиље биографских података и чињеница везаних за личност и деловање Војислава Танкосића и комитских сабораца. Књига нију сувопарно фактографско-биографско штиво, већ је уобличена благом романескном формом што јој даје димензију питке читаности и додатну литерарну вредност.
-Војислав није имао деце, али је мом оцу био рођени ујак. Његова рођена сестра, а моја баба са којм сам ја живео до своје 16. године, брижљиво је све до своје смрти чувала комплетну његову документацију коју сам ја често гледао, а онда у неком тренутку дошао на идеју да напишем књигу. Прво издање ове књиге објављено је пре 25 година када је прошла доста незапажено. Али, у односу на то време, ствари су се значајно измениле, тако да смо стигли и до овог, трећег издања које је доживело сјајан пријем код публике и издавача, објашњава аутор књиге њен настанак уз појашњење да је она и аманет, и завештање и тестамент.
Књига прича причу о патриотском духу и неустрашивим борбама за националну ствар. Аутор износи факта и примере, а на читаоцима је да извлаче закључке и поуке, као што је то био случај и у дискусији током ове књижевне вечери.
-Без сазнања о нашој историји ми губимо идентитет, а управо то нам је рађено у прошлом веку цинично, тактички, технички на све могуће начине. Управо то је и ово смањивање улоге једног човека чији је пиштољ променио ток историје три велике царевине, закључује Градимир Николић.
У завршници програма, Хилда Живковић, председница Кола српских сестара Врњачка Бања, која је имала и улогу модератора вечери, уручила је захвалнице учесницима.