ЛЕГЕНДАРНИ ГОГОЉЕВ КОМАД ПРЕД ВРЊАЧКОМ ПУБЛИКОМ

Аутор:Весна Ђорђевић

Легендарни Гогољев комад „Женидба“, изведен је пред врњачком публиком. Комедија Николаја В. Гогоља у режији Милана Караџића,  једна од најизвођенијих представа Народног позоришта у Приштини, рађена у копродукцији са Српским народним позориштем из Новог Сада, одиграна је и на сцени врњачког Биоскопа 14. јуна, на задовољство бројне публике. Иако је Милан Васић публици најпознатије лице које „носи“ комад, изузетно позитивно су примљене и испраћене бравуре на сцени целог ансамбла.

—Ово је дивна комедија коју је Гогољ писао, Караџић режирао, а сви уживамо на сцени док је изводимо, као и публика која је прати. Представа описује менталитет руског народа, али смо ми тотално слични, а код нас је на сличан начин писао Нушић. Што се мене лично тиче, ја у представи (као и у приватном животу) треба да се женим али никако да се оженим, па очигледно играм себе, каже кроз смех Милан Васић који се, поред глуме, у последње време доста бави Косовом и Метохијом обилазећи места, манастире, цркве за које се мало зна и представља их јавности, али се бави и хуманитарним радом, те позива и друге јавне личности да слично ураде, ако не за Косово, а оно за своје родно место.

    Проводаџије, просци и млада на сцени врњачког Биоскопа

Представа је премијерно изведена октобра 2018. на матичној сцени у Грачаници, прошле године обележила јубиларно 50. играње. Играна је на сценама широм Србије, али и у окружењу, у Швајцарској и Немачкој, у плану је Канада, а глумачки  ансамбл једногласно оцењује да уживају у свако, извођењу.

—Када Караџић узме режију у своје руке, онда проверено знамо да ће бити хит, као што је то случај и са „Женидбом“. Имамо сјајну комуникацију са публиком, што не чуди ако знамо да је тема увек актуелна. Већина нас у овој представи је неожењено, односно неудато, а ето, више од 50 пута просимо младу, наводи Бранко Бабовић који у „Женидби“ игра две улоге, а истиче да се радује сваком наступу у Врњачкој Бањи за коју га веже велики број пријатеља, али и невероватна публика.

Говорећи о разлозима због којих се одлучио да режира Гогољеву „Женидбу“, Караџић каже:

—Гогољ је желео да у први план стави и исмеје друштвене аномалије свог времена – лицемерје, жељу за статусом по сваку цену, робовање нормама грађанског друштва. Женидба о којој он говори није женидба из љубави. То је друштвена обавеза, статусни симбол, испуњавање форме за којом његови ликови чезну, и управо је то оно што их чини комичним. Иако је прошло скоро двеста година откако је комад написан, све те аномалије су и даље актуелне и присутне у сваком, па и у нашем друштву.

Фото: Светлана Пажљцева

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ