У Галерији Народне библиотеке „Др Душан Радић“ 31. јула свечано је отворена изложба „Плитки рељеф – дубоки цртеж“, чији је аутор млади врњачки уметник Александар Шеровић. За посетиоце је отворена 22. јула, а поставка ће бити изложена до 13. августа.
Aлександар Шеровић рођен је у Врњачкој Бањи 1991. године. Средњу уметничку школу завршио је у Краљеву, 2014. године дипломирао је на Факултету примењених уметности у Београду – смер вајарство, а годину дана касније завршио је и мастер студије истог смера. Учесник је бројних вајарских колонија, конкурса, више пута награђиван. Од 2016. године живи и ради у Врњачкој Бањи.
Аутор изложбе, Александар Шеровић указао је да поставку изложбе сачињавају осам плакета Светитеља у техници барељефа или плитког рељефа и истакао да је ова изложба почетак деловања и бављења православном хришћанском уметношћу која ће бити повезана са Српском православном црквом.
– Рељеф представљају облици који су интегрално везани за плоху или за површину, док цртеж можемо гледати као један од елемената изражавања аутора. Линија као ликовни елемент је коришћена ради представљања карактера, појачавања покрета и саме представе Светитеља. Што се тиче представе Светитеља пазио сам и гледао да буду по канону Српске православне цркве. Иако нема простора за превелику уметничку слободу успео сам да се изразим као уметник поштујући вековна правила у самом приказу. За израду једног оваквог рада потребно је отприлике од пола месеца, па до пар месеци, све зависи од засићења које постигнуте у току рада, поштујући сва правила процеса израде, рекао је Александар Шеровић.
На отварању изложбе присутне је поздравио протојереј Радош Младеновић истакавши да се радо одазвао позиву на отварање Александрових рукописа.
– Наслов „Плитки рељеф – дубоки цртеж“ је невероватан, и то је дефиниција Александрове уметности која је боготражитељска и представља позив људима да се окрену боготражитељству. Иако уметници на одређени начин трпе неправду, немаштину, сиромаштво, они позивају људе да се окрену лепоти и представљају сигнале и симболе, јер лепота ће да спаси свет, лепота ће да победи, рекао је протојереј Радош Младеновић.
Рељеф у уметности означава скулптуру где се облици вајају уздизањем или спуштањем са равне плохе с којом скулптура остаје интегрално повезана. Плитки рељеф или како се још назива барељеф испуњен је мањим избочењима и на тај начин долази до игре светлости и сенке. Због сенки створених разликама у висини појединих делова рељефа долази до појаве и изгледа пластичности.