Удружење „Женска иницијатива“ из Трстеника у сарадњи са Центром за социјални рад Врњачка Бања успешно је реализовало пројекат „Унапређење квалитета услуге Помоћ у кући за старе“. Циљ пројекта је унапређење квалитета услуге социјалне заштите у Општини Врњачка Бања, путем употребе савремене комуникационе опреме, која обезбеђује бољу везу између корисника и пружалаца услуга.
Захваљујући овом пројекту, старије становништво Врњачке Бање добило је могућност коришћења паник тастера, уређаја који представља вид превентивне заштите када је особа сама. Паник тастер, који се лако активира на додир, омогућава хитну интервенцију у случају претње по живот, а такође путем GPS система одређује тачну локацију корисника.
Цео систем је прилагођен употреби старих и немоћних особа, како би задржали своју независност и самосталност. Општина Врњачка Бања суфинансира овај пројекат и четврта је општина у Србији која је омогућила својим грађанима да користе овај вид помоћи.
– Наши паник тастери били су пет месеци код десет корисника са територије Општине Врњачка Бања, где су три геронто-домаћице биле 24 часа на располагању корисницима Циљне групе пројекта били су постојећи корисници услуге „Помоћ у кући за старе“, који живе у старачким домаћинствима, као и три геронто-домаћице које пружају услугу. Свим корисницима била је обезбеђена едукација за коришћење нове комуникационе опреме, како би се она користила најефикасније, рекла је Весна Вељовић Милосављевић, председница Удружења „Женска иницијатива“.
У општини Врњачка Бања живи 6.234 становника старијих од 65 година, што чини 24,78% популације, од којих је 57,27% жена. Приметан је дугогодишњи тренд пораста броја старих, захваљујући квалитетним условима за живот, због чега се многи пензионери трајно насељавају у Врњачку Бању.
Општина Врњачка Бања дуго времена финансира услугу „Помоћ у кући за старе“, коју организује Центар за социјални рад Врњачка Бања. Ова услуга је успостављена још 2007. године и тренутно обухвата 20 насеља, са 3 геронто-домаћице које брину о корисницима. Паник тастери омогућавају правовремено дојављивање проблема и потреба корисника мониторинг центру, који информације прослеђује координатору услуге. На тај начин, брже и ефикасније се излази у сусрет потребама корисника, подижући квалитет услуге.
Општина Врњачка Бања се континуирано труди да буде средина у којој се квалитетно живи, и стога обезбеђује услуге које побољшавају квалитет живота, а по речима Небојше Алимпића начелника Одељења за локални економски развој и инвестиције, у наредном периоду биће издвојена већа финансијска средства за унапређење социјалне заштите и у плану је да наведена услуга, која се тренутно пружа само грађанима у градском језгру, прошири и на сеоска подручја.
Представник истраживачког тима, Ненад Крстић упознао је присутне са резултатима двофазног истраживања, које је спроведено у оквиру пројекта, међу корисницима и пружаоцима услуге „Помоћ у кући за старе“, који су користили комуникациону опрему.
О улози Центра за социјални рад говорила је директорка ове установе у Врњачкој Бањи, Сандра Миодраговић, а присутни су имали прилику и да одгледају филм: „Заједно за достојанствену старост“.
Овај пројекат који је реализован у периоду од новембра 2023. до јула 2024. године, добио је финансијску подршку Европске уније кроз Регионални програма локалне демократије на Западном Балкану 2 (ReL0aD2) који спроводи Програм Уједињених нација за развој (УНДП).