48- ФЕСТИВАЛ ФИЛМСКОГ СЦЕНАРИЈА – ДАН ДРУГИ

Аутор:Весна Ђорђевић

Други дан 48. Фестивала филмског сценарија започео је изложбом фотографија „Бата у 90 слика“, поводом 90 година од рођења легенде југословенске и српске кинематографије, Велимира Бате Живојиновића, који је био један од иницијатора оснивања Фестивала филмског сценарија у Врњачкој Бањи, манифестације која у Врњачкој Бањи траје дугих 48 година.

    Изложба „Бата у 90 слика“

Путујућу изложбу „Бата у 90 слика”, чине фотографије из богате архиве часописа „Борба”, а поставка је сачињена у сарадњи „Борбе” и породице Живојиновић, уз подршку Министарства културе Републике Србије. Ауторка изложбе коју посетиоци фестивала могу видети у конференцијској сали хотела „Фонтана“ је Елена Стојановић, главна и одговорна уредница часописа „Борба“.

На првој конференцији за медије одржаној 14. августа, представиле су се екипе филмова „Баук“ који је премијерно приказан на 48. Фестивалу филмског сценарија у Врњачкој Бањи и „Последњи стрелац“.

    Екипа филма „Баук“

Горан Радовановић је у стварању филма „Баук“ преузео одговорност да изради дело које ће носити архетипске вредности и служити као подсетник на догађаје из 1999. године. Кроз ову причу, Радовановић је настојао да створи филм који не само да осликава лична и колективна искуства тог периода, већ и да пружи дубље разумевање и рефлексију на историјске догађаје који су обликовали то време.

Док је писао сценарио, редитељ је као увод искористио превод Гетеове песме ‘Баук’. Превод Алексе Шантића је најпоетичнији и најпознатији у српском језику и култури. У Шантићевом преводу, ‘баук’ симболизује страх, што је у великој мери утицало на тон филма. Филм је померен према том страху и односу оца и сина, што је и разлог зашто је песма коришћена. У песми, страх и недостатак оца су представљени кроз слику оца који носи сина и који умире у његовом наручју. У овом филму, дете стално тражи оца, присутне су различите емоције, дете које пати, потреба за целином породице, ово је филм који се бави породицом.

Друго представљање на првој конференцији за медије имао је филм „Последњи стрелац“, чији сценарио потписује Бранислав Јанковић, а режију Дарко Николић. Бранислав Јанковић, познат по својим романима, сада се први пут окушао у екранизацији сценарија. Као сценариста, он истиче да ова улога не долази сама од себе.

    Екипа филма „Последњи стрелац“

Јанковић је признао да није планирао да се бави писањем сценарија, али када је продуцент Никола Буровац затражио трилер, Јанковић је предложио драму. Тако је на крају настао трилер-драма ‘Последњи стрелац’, на обострано задовољство. Јанковић је нагласио да му је било лакше да пише сценарио када је имао конкретан лик у глави, попут Јездићевог карактера и додао да су му раније улоге, његов опус, карактер и начин глуме олакшали ми рад.

Тамаре Белошевић, продуценткиња, истакла је да филм представља драму са елементима акције и трилера и додала да су се базирали на драми, односима који су компликовани али врло јасни између та два пријатеља и кума који су се растали па су се онда силом прилика поново спојили.

У оквиру пратећег програма 48. Фестивала филмског сценарија, започела је Летња школа филмске критике коју Центар за децу и омладину Врњачка Бања традиционално организује су сарадњи са Културним центром Врњачка Бања. Филмски новинар Радио Београда, Владимир Џудовић води Школу филмске критике која окупља младе људе, будуће интелектуалце које занима уметност и култура, а ове године мото је да буду своји и знатижељни.

    Полазници Школе критике

Традиционалну, Летњу школа филмске драматургије „Слободан Стојановић“ чији су полазници студенти Факултета драмских уметности у Београду, Академије уметности у Новом Саду и Академије умјетности у Бања Луци води Милан Пузић, сценариста и редитељ, као и редовни професор на Факултету ФТВ драматургије на Академији уметности Нови Сад.

    Полазници Школе драматургије „Слободан Стојановић“

Народна библиотекa “Др Душан Радић“ традиционално током фестивала представља издаваче који  се баве књигом о филму. Овај пут, пред публиком је изложба „Филм изблиза 50 година академије у новом саду“. Поред аутора Срђана Чеперковића, о Академији су говорили професор Милан Никодијевић који је спона Врњачке Бање и Академије уметности у Новом Саду и декан, професор Синиша Бокан.

Пре вечерње пројекције филмова, на Тргу културе одржан је концерт филмске музике. На сцени је наступио Принц од Врање, који је извео популарне филмске хитове, употпуњавајући вечерњи програм фестивала.

Такмичарски програм другог фестивалског дана отворила је пројекција у врњачком биоскопу филма „Поред тебе“ сценаристе и редитеља Стевана Филиповића. Део глумачке екипе овог филма поклонио се публици на амфитеатру – глумци Јелена Кесић, Никола Глишић, Андреј Пиповић, а затим је уследила премијера филма „Циклус“. Пред фестивалску публику изашао већи део екипе филма на челу са сценаристкињом, Јеленом Стојковић која заједно са Марком Јовичићем потписује и режију за овај филм.

    Екипа филма „Циклус“

За крај вечери приказан је филм „Руски конзул“ за који  и сценарио и режију потписује Мирослав Лекић. Константин Фиданов глумац, и продуцент Драган Ђурковић изашли су пред публику

Публика ће треће фестивалске вечери моћи да види филмове „Сунце мамино“, „За данас толико“ и „Радничка класа иде у пакао“.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ