ПРОФ. ДР ДЕЈАН НЕШИЋ ПРВИ ПРОДЕКАН МЕДИЦИНСКОГ ФАКУЛТЕТА У БЕОГРАДУ ИЗ ВРЊАЧКЕ БАЊЕ

Аутор:Марина Ст. Јанковић

Маја 2024. Савет Медицинског факултета у Београду на предлог декана проф. др Татјане Симић, дописног члана САНУ изабрао је проф. др Дејана Нешића за продекана за континуирану медицинску едукацију и акредитацију, Медицинског факултета у Београду.

– Национално тело за акредитацију (НАТ) и проверу квалитета у високом образовању обавља послове акредитације, провере квалитета високошколских установа и јединица у њиховом саставу, вредновања студијских програма и обезбеђивања квалитета у високом образовању. Циљ овог тела је унапређење квалитета високог образовања у Србији обезбеђивањем његове усаглашености са међународно признатим стандардима за акредитацију и проверу квалитета, као и подизање нивоа обучености рецезената и обезбеђење њихове независности, а нарочито професионалног и етичког понашања у поступку акредитације и контроле квалитета, сазнајемо од проф. др Дејана Нешића, једног од рецензената који је изабран на конкурсу и који учествује у акредитацији високошколских установа на територији Републике Србије.

Од 2020. године проф. др Нешић изабран је од стране Регионалне Лекарске Коморе Београда за члана Здравственог Савета Републике Србије за акредитацију програма континуиране едукације. Учествује у оцењивању домаћих и међународних конгреса, домаћих и међународних курсева и смпозијума, стручних састанака и тестова које шаљу високошколске установе здравствене струке, Министарство здравља, приватна пракса, здравствене установе, лиценцирана удружења која могу да се баве континуираном медицинском едукацијом као и лекари који имају референце да учествују у организацији континуираном медицинском едукацијом.

    Проф. др Дејан Нешић, редовни професор Медицинског факултета у Београду

 

Октобра 2021. проф. др Нешић изабран је за управника Института за медицинску физиологију, и управника зграде Института за хистофизиологију, а изабран је и за шефа последипломске катедре из Медицине бола који води ужу специјализацију из Медицине бола на Медицинском факултету у Београду.

– Децембра 2021. у Хотелу „Зира“ у Београду под покровитељством Регионалне Лекарске Коморе Београда организовао сам национални конгрес са међународним учешћем под називом „Сазнања која нам је донела пандемија КОВИД-19“. У оквиру овог Конгреса била су приказана и дискутована најновија сазнања и недоумице које нам је донела пандемија КОВИДА-19. Посебно су биле анализиране клиничке манифестације КОВИДА-19 које су се кретале од благих и готово асимптоматских облика болести, па дотешких, животно угрожавајућих, праћених респираторном инсуфицијенцијом, сепсом, и мултиорганском дисфункцијом. Разменили смо и унапредили наша искуства која су везана за вакцинацију против КОВИДА-19.

Под покровитељством Европског удружења за бол октобра 2024. у Новом Саду одржаће се међународни конгрес под називом „Мултимодално интердисциплинарно збрињавање хроничног бола: Пут којим се иде“, где ћу имати предавање по позиву Мултимодално управљање болом, шта смо научили модела животињских модела за тестирање бола.  Очекујем разговоре са председником Европског удружења за бол др Луис Гарсиа Лареа, и да успемо да отворимо Европску школу за бол у Београду.

Октобра 2024. године долази нам међународна комисија из Сједињених Америчких Држава у ванредну акредитацију Медицинског факултета у Београду. Тада ће декан бити проф. др Татјана Симић, а ја ћу бити ресорни продекан за континуирану медицинску едукацију и акредитацију. Циљ ове посете је да се обнови акредитација дипломе доктор медицине за лекаре који су завршили у Србији да могу да апликују за нострификацију дипломе у САД-у. Заједно ћемо се потрудити, ангажовати и дати све од себе да прођемо акредитацију и да лекари могу несметано могу да апликују за нострификацију.

За март 2025. године, поново под покровитељством Регионалне Лекарске Коморе Београда, добио сам позив да организујем национални конгрес са међународним учешћем под називом „Малигни тумори – изазови у превенцији, дијагностици и лечењу.“, рекао нам је проф. др Нешић најављујући само део својих активности.

Малигни тумори су водећи узрок оболевања и умирања после болести крвних судова, како у економски високоразвијеним земљама, тако и у средњеразвијеним, међу које се сврстава и Република Србија. Сваке године у Републици Србији дијагностикује се око 37.000 нових случајева малигних болести, а годишње од рака у Републици Србији умре око 21.000 људи. Број нових случајева ће наставити да расте, пре свега због демографских промена, јер се малигне болести у преко 60% случајева јављају после 65. године. Процењује се да ће до 2040. Оболевање од рака порасти за 70%. С обзиром на присутне факторе ризика у Републици Србији, и даље ће водећи малигни тумори бити они који се доводе у везу са начином живота. То су, у првом реду, малигни тумори плућа, дојке, дебелог црева и ректума.

У новембру 2024. године биће организован 4. Конрес Интернационалног удружења за превентивну педијатрију. Председавам сесијом под називом „Бол – дилеме и контроверзе у дечијој неурологији“. На конгресу имам предавање по позиву„Хронични бол у дечијем узрасту, старе догме и нови играчи“.

У новембру очекује се излазак уџбеника „Палијативна медицина“. Поменути уџбеник има 87 поглавља и први је уџбеник који обрађује ову веома важну тему на Балкану а и шире. У овом  уџбенику коаутор сам поглавља „Нестероидни и антиинфламаторни лекови“.

Палијативна медицина бави се палијативним збрињавањем. Светска здравствена организација дефинише палијативно збрињавање као приступ којим се побољшава квалитет живота пацијената и њихових породица који се суочавају са проблемом повезаним са болешћу која угрожава живот, тако што спречава и ублажава патњу уз помоћ ране идентификације и беспрекорне процене и терапије бола и других проблема, физичких, психосоцијалних и духовних. Палијативно збрињавање има за циљ да афирмише живот и посматра умирање као нормалан процес, да обезбеди ублажавање бола и других симптома који изазивају патњу, обједини психосоцијалне и духовне аспекте палијативног збрињавања, да понуди потпорни систем којим ће се помоћи да пацијенти живе што је могуће активније све до смрти, да понуди потпорни систем којим ће се помоћи породици да се бори током трајања болести пацијента и у периоду такозваног „туговања након губитка“. У палијативном збрињавању препознаје се и поштује суштинска вредност сваке особе, као независног и јединственог појединца. Збрињавање се пружа тек када су пацијент и/или породица спремни да га приме. У идеалном случају, сам пацијент има очувану способност самоопредељења и способност одлучивања о томе где ће бити збринут, које су му терапијске опције и какав ће бити приступ специјалистичком палијативном збрињавању. Особље које пружа палијативно збрињавање треба добро да сарађује са пацијентима и њиховим породицама. Пацијенти и њихове породице су важни партнери у планирању њихове заштите и контроли њихове болести.

У складу са потписаном научном и стручном сарадњом са Народном Републиком Кином моје колеге и ја смо конкурисали за билатерални пројекат са Народном Републиком Кином. Наслов пројекта је „Улога и механизам поремећаја цревне микробиоте код сепсе преко поремећаја диференцијације и функције Б лимфоцита“. Одобрење и реализација овг пројеката се очекује почетком 2025. године.

Код Европске уније кокнкурисали смо за ЕРАСМУС пројекте кој се баве изградњом капацитета у области високог образовања. Наслов нашег пројекта је „Изградња дигиталног образовања и истраживачких капацитета у медицини бола у земљама Централне Азиј“е (Building Digital Education and Research Capacities in Pain Medicine in Central Asian Countries). Акроним нашег пројекта је ДЕПАЦ, рекао нам је проф. др Дејан Нешић.

Пројекат ДЕПАЦ има за циљ да унапреди образовање о медицини бола у Централној Азији усклађивањем са стандардима ЕУ кроз стратешку сарадњу и иновације. Поменути пројекат има за циљ да усклади програмеспецијализације из медицине бола, оснажи едукаторе и развије иновативне наставне планове и програме са стратегијама дигиталног учења. Усвајањем приступа комбинованог учења, пројекат има за циљ да побољша приступачност и ангажовање, фокусирајући се на истраживачке капацитете за решавање хитних здравствених проблема и усклађивање са националним стратегијама развоја и промовисање одрживог раста. У њему би учестовале Француска, Шпанија, Белгија са стране ЕУ, Србија као кандидат за чланство, и Киргистан, Азербејџан, Казахстан и Узбекистан. Руководилац конзорцијума испред Србије биће проф. др Дејан Нешић.

Под покровитељством Министарства здравља и Министарства просвете, новембра 2023. године у Дому Народне скупштине Републике Србије одржан је симпозијум „Свако дете има право да одраста здраво“ – методика спортског лекарског прегледа, на коме је проф. др Нешић имао предавање по позиву под називом „Састав тела – процена стања ухрањености деце“.

    Проф. др Нешић у Скупштини Републике Србије

ПОВОДОМ ОПШТИНСКОГ ПРИЗНАЊА

Дан Општине Врњачка Бања обележен је 14. јула 2024. године свечаном седницом која је одржана у Конгресном центру Хотела „Цептер“. Овогодишњи лауреат Плакете Врњачаке Бање са златним амблемом био је наш суграђанин, проф. др Дејан Нешић. Питали смо проф. др Нешића како се осећао када је примио признање наше Врњачке Бање.

– Добити Плакету Врњачке Бање са златним амблемомод наше Врњачке Бање за мене представља велику част и лично задовољство. Иако ми је сада пребавилиште у Београду ја ћу заувек остати Врњчанин у срцу и души. Ово признање је потврда да ме моји Врњчани нису заборавили. Посебно желим да се захвалим Ивану Радовићу,председнику Скупштине општине Врњачка Бања и Данету Станојчићу, заменику председника Скупштине општине Врњачка Бања и нашем народном посланику, новом/старом руководству Општине Врњачка Бања, свим одборницима и мојим Врњчанима на номинацији, подршци и поверењу које су ми указали додељујући ми ово престижно признање наше Врњачке Бање.

ПРЕДСЕДНИК ЖИРИЈА НА ФЕСТИВАЛУ СЦЕНАРИЈА

На управо завршеном 48. Фестивалу филмског сценарија, проф. др Нешић био је председник жирија града домаћина.

– Фестивал филмског сценарија је за мене нешто посебно, ово ми је 38. фестивал који пратим у континуитету и где гледам скоро све филмове који се приказују и пратим пратећи програм Фестивала. За мене се зна за време фестивала морам бити у Врњачкој Бањи. 48.Фестивал филмског сценарија је за мене био нешто посебно, по први пут сам био председник жирија града домаћина. Јасмина Трифуновић, Миомир Михајловић и ја, златник града домаћина додели смо нашем прослављеном глумцу Марку Јанкетићу. Због великог броја обавеза које имам на послу, Фестивал филмског сценарија је за мене оаза седме уметности где уживам са мојим пријатељима. Што се тиче филмова приказаним на Фестивалу филмског сценарија ове године на мене су посебан утисак оставила два филма, и то „Руски конзул“ и „За данас толико“. За све претходне године нашег Фестивала фимског сценарија, за наше разговоре, дружења и дискусије о филмовима морам да се захвалим Саши Миленковићу, директору Културног центра Врњачка Бања, Ани Цвијовић и свим запосленим у Врњачким новинама и Културном центру Врњачка Бања.

БРИЉАНТНА КАРИЈЕРА

Области ужег интересовања проф. др Дејана Нешића су Физиологија, Ендокринологија и Неуроендокринологија.

Дипломирао је 1999. на Медицинском факултету, Универзитета у Београду, са просечном оценом 9,34. 2004. одбранио магистарску тезу подназивом: „Процена ефеката физијатријског и балнеолошког лечења компликованих супракондиларних прелома лакта у деце“. 2010. одбранио докторску тезу под називом: „Утицај интрацеребровентрикуларне примене грелина на енергетски метаболизам и хормоне којима је регулисан, код пацова различите старости“. 2011. одбранио је рад уже специјализације из исхране здравих и болесних људи под називом: „Процена ефеката интрацеребровентрикуларене примене грелина на енергетски метаболизам код пацова разиличите старости“ и постео ужи специјалиста исхране здравих и болесних људи, а 2012. одбранио мастер рад из менаџмента у систему здравствене заштите под називом: „Механизми адаптације на стресоре код менаџера“ и постао меанџер у систему здравствене заштите, 2015. Одбранио тему завршног рада уже специјализације из Медицине бола под називом: „Утицај ласера мале снаге на праг бола код пацијената са лумбалним синдромом“, и постао ужи специјалиста из Медицине бола. 2017. Одбранио тему завршногмастер рада: „Утицај физичке активности на функције ендокриног система спортиста: систематски преглед“ и постао мастер спортске и терапијске физичке активности.

Провео је шест месеци на усавршашању у Италији и Француској. Добитник је бројних награда и учесник међународних конгреса у земљи и иностранству. Др Нешић је био сарадник на неколико значајних научних пројеката. Био је делегат Скупштине регионалне лекарске коморе Београда, а сада је члан посебног одбора за медицинско образовање Регионалне лекарске коморе Београда и посебног одбора за образовање Лекарске Коморе Србије. Члан је:

Лекарске Коморе Србије, Друштва физиолога Србије, International Federation of Medical Students` Association (IFMSA),International Society of Physical and Rehabilitation Medicine (ISPRM), International Federation of Medical Students Association (IFMSA), Српског Лекарског Друштва (СЛД), Геронтолошког Друштва Србије (ГДС), Српског друштва за ширење и примену науке и праксе у заштити животне средине „Екологица“, Задужбине Андрејевић, Биоетичког Друштва Србије (БДС), Удружења за истраживање и третман бола Србије, Удружења за унапређење клиничких испитивања (КЛИНИС), Удружења „Сви за науку“.

Проф. др Нешић је до сада био рецензент научних радова следећих часописа: Frontiers in Medicine – Family Medicine and Primary Care, British Journal of Sports Medicine, Journal of Affective disorder, Renal Failure, Annals of Thoracic Medicine, Computer Methods and Programs in Biomedicine, Pharmazie, Serbian Archives of Medicine (Српског Архива за Целокупно Лекарство), Serbian Journal of Anesthesia and Intensive Therapy (SJAIT), Facta Universitatis, Series: Physical Education and Sport, Медицински подмладак, Геронтологија, Здравствена заштита.

Постао је редовни професор Медицинског факултета у Београду одлуком Сената Универзитета у Београду 20. септембра 2022. године.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ