Дан ослобођења Врњачке Бање у Првом светском рату обележен је 6. октобра пригодним програмом, полагањем венаца и парастосом жртвама рата. Свечаност је одржана у порти Храма рођења пресвете Богородице, где су се, поред грађана, окупили и представници локалне самоуправе, јавних предузећа, установа, удружења, врњачких школа
Пригодну свечаност организовали су Општина Врњачка Бања, у сарадњи са Удружењем потомака ратника 1912-1920 и Културним центром Врњачка Бања. Скупштинском одлуком од 30. јануара 2019. године, 6. октобар је званично установљен као датум од општинског значаја, посвећен свима који су дали животе за ослобођење Врњачке Бање у Првом светском рату.
Свештенство Црквене општине Врњачка Бања служило је парастос погинулим и преминулим борцима, чиме је одата почаст њиховој жртви. Након службе, венци су положени код Спомен-плоче на којој су уклесана имена 256 хероја из врњачког краја, који су страдали у ратовима од 1912. до 1918. године. Венце су положиле делегације Општине Врњачка Бања, предвођене председником Скупштине општине, Иваном Радовићем, као и представници Удружења потомака ратника 1912-1920, Савеза бораца и Удружења ратних војних инвалида.
Председник Удружења потомака ратника, Слободан Дишовић је истакао значај овог датума, нагласивши да се овим обележавањем јачају сећања на оне који су донели слободу Врњачкој Бањи.
Присутнима се обратио и Огњан Топаловић, потомак солунског ратника, који је за ову прилику написао песму „Србија“. Такође, казивао је и песму „О Војводи Лунету“, посвећену чувеном врњачком учеснику Првог светског рата и једном од првих председника врњачке Општине. Топаловићев наступ истакао је херојство и важност локалних личности у борби за слободу.
О овом значајном датуму и догађајима који су претходили ослобођењу Врњачке Бање говорио је Драган Париповић, потомак солунских ратника и професор историје у врњачким средњим школама. Његове речи подсетиле су присутне на важност сећања и учења о историји. У програму је учествовала и ученица Угоститељско-туристичке школе, Дуња Луковић, која је казивала стихове песме „Човек пева после рата“ аутора Душана Васиљева. Наступ хора „Абрашевић 2014“ који је отпевао песме „Ово је Србија“ и „Тамо далеко“ оставио је снажан утисак на све присутне. Ове песме, надахнуте патриотизмом и сетом за изгубљеним животима, подсећају на хероје који су се жртвовали за слободу наше земље, чиме је целокупан догађај добио додатну дубину и значај.
Дан ослобођења Врњачке Бање у Првом светском рату везује се за историјски догађај из октобра 1918. године, када је извидница Трећег коњичког пука Дринске дивизије ушла у Бању. У знак захвалности херојима који су својим животима платили цену наше слободе, Општина Врњачка Бања, у сарадњи са Удружењем потомака ратника 1912-1920 и Културним центром Врњачка Бања, овај дан свечано обележава.