Округли сто на тему „Јачање локалних капацитета за смањење дискриминације старијих особа“ одржан je 22. октобра у сали СО Врњачка Бања. Ова активност се реализује у оквиру програма „ПРО – Локално управљање за људе и природу“, који заједнички спроводе агенције Уједињених нација у Србији – УНОПС, УНИЦЕФ, УНФПА и УНЕП, у сарадњи са Владом Србије и уз финансијску подршку Владе Швајцарске.
Присутнима се обратила Марина Станковић, начелница Одељења за привреду и друштвене делатности врњачке Општине, док је представница Популационог фонда УН у Србији, Тијана Аничић говорила преко видео-линка. Уводне речи дали су и проф. др Марко Новаковић, виши научни сарадник и Милица Симић, повереник за заштиту равноправности.
Дискутовало се о изазовима са којима се старије особе у Србији суочавају кроз практична искуства повереника за заштиту равноправности, као и о приоритетима за унапређење положаја старих особа у Општини Врњачка Бања.
Демографску слику наше земље већ дуже време карактерише демографско старење и висока просечна старост становништва као резултат крупних промена које су се дешавале у старосној структури у 20. веку, проузрокованих првенствено дугогодишњим опадањем стопе фертилитета, висином стопе морталитета, као и миграционим кретањима. Интензивна промена демографске структуре је реалност која захтева низ промена у начину функционисања целокупног система. Од изузетне је важности изградња друштва које старије види као равноправне грађане, укључене у све сегменте живота, драгоцен резервоар знања и искуства, а потенцијал наслеђа нашег културног идентитета и традиције која поштује најстарије суграђане се добро може искористити, јер не би смели да дозволимо да ејџизам постане доминантан облик дискриминације у 21. веку.
У локалној заједници људи заједно живе, заједно задовољавају животне потребе, заједно одлучују о питањима која су важна за њихову заједницу. Управо су јединице локалне самоуправе кључни партнери на путу идентификовања стања у друштву, односно доступности услуга, како здравствене и социјалне заштите, тако и у области спорта и културе, али и у другим сферама живота, а све у складу са потребама и могућностима старијих.
Округли столови су прилика да се дефинишу кључни предуслови за активно и здраво старење и креирање политика посебно на локалном нивоу које унапређују положај старијих особа, међугенерацијску размену, спречавају дискриминацију, маргинализацију старијих особа и њихову социјалну искљученост.