Председник Општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић, 27. новембра угостио је делегацију UNOPS-а коју је предводила Милена Стојковић Лалић. Повод за састанак била је успешна реализација и одрживост пројекта „Достојанствен живот – допринос социјалној инклузији Рома и других маргинализованих група кроз унапређење становања и мере социјалне интеграције у Општини Врњачка Бања“.
У оквиру овог пројекта, спроведеног у сарадњи са Европском унијом, ресорним министарствима и партнерским организацијама, 20 породица из најосетљивијих социјалних група, укључујући жене жртве насиља, социјално угрожене категорије и особе са инвалидитетом, у насељу Дубоки поток добило је нове домове. Осим стамбеног збрињавања, пројекат је обухватио и активности, попут обука за запошљавање, економског оснаживања, психосоцијалне подршке и опремања домаћинстава.
Председник Општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић, истакао је да је састанак са представницом UNOPS-а Миленом Стојковић Лалић и пројектантима који су радили на пројекту био добра прилика за процену и оцену одрживости самог пројекта. Циљ састанка био је да се анализирају постигнути резултати, као и да се размотре могућности за даљи развој и имплементацију пројекта у будућности.
– У првој фази изградње зграде, збринули смо жене жртве насиља, социјално угрожене категорије без становања и особе са инвалидитетом. Разговарали смо о одрживости пројекта у смислу инфраструктуре, као и о односима између оних који су добили станове и самог власништва над имовином, као и њиховим међусобним односима. Тема састанка била је и испуњавање обавеза према локалној самоуправи, које су прописане уговором, рекао је Бобан Ђуровић.
Ђуровић је додао да је на састанку било речи и о наставку сарадње и будућем аплицирању Општине Врњачка Бања за пројекат друге фазе изградње још једне зграде која ће бити потпуно опремљена и градиће се на земљишту које је у власништву локалне самоуправе.
– Представница UNOPS-а пренела је да је наша пројектна документација ажурнија од других и да ће то бити значајна предност у даљем процесу. Наша предност ће свакако бити то што већ имамо спремну пројектну документацију и опредељено земљиште, као и брзина и квалитет изградње, и само спровођење поступака. Она сматра да ћемо, захваљујући овим факторима, добити благонаклоност UNOPS-а. Уз здружена средства локалне самоуправе и UNOPS-а, бићемо у могућности да изградимо још једну зграду која ће бити предмет будућег конкурса, а која ће поново бити намењена истим социјалним категоријама. Верујем да ће 2025. година бити година одобрења тог пројекта и почетка градње, а да ћемо већ у 2026. и 2024. години радити наставак у тој зони, која је Планом генералне регулације опредељена као зона за социјално становање, истакао је Бобан Ђуровић.
Представница UNOPS-а, Милена Стојковић Лалић, изразила је задовољство резултатима постигнутим у сарадњи са врњачком локалном самоуправом и нагласила значај побољшања животних услова најугроженијих група. Састанак је закључен разменом идеја о новим иницијативама које би допринеле додатном подстицању економског развоја општине и друштвене инклузије, са обостраним оптимизмом за наставак досадашње успешне сарадње.