Свега 0,7 одсто Рома у Србији је високо образовано, док сваки трећи нема завршену основну школу, односно неписмено је 15,1 одсто ромске популације. Сложеност проблема необразовања Рома везана је не само за сиромаштво, већ и за неамбициозност у погледу школовања деце, раног напуштања школовања због потребе да и деца нешто зараде, због раније удаје женске деце, непријатности које у школи ромска деца неретко доживљавају. Међутим, лагано се мења свест ромске популације, а код највећег броја деце данас постоји воља да се образују јер сматрају да ће тако стићи до бољег живота.
Горан Јовановић живи у врњачком насељу Солидарност. Овај породичан човек у заједници је са супругом и две пунолетне ћерке. Сам је завршио машинску школу у Трстенику, док ћерке имају дипломе Угоститељско-туристичке школе, али и сертификате обука у Школи лепоте. Желео је да им пружи високошколско образовање, међутим, није било могућности. Због здравствених проблема после 21 године рада у „Води Врњци“ морао је да напусти посао и потражи лагодније услове рада. Уследила је и дуга борба за здравље и низ операција.
Данас, другу шансу види у Пројекту „Обука-пракса-посао“. Горан је један од осморице Рома који су тромесечну праксу реализовали у фирми за машинску обраду метала „Техно вар“ Ново Selo.
– Радили смо на електроапаратима, на бренерима, савладали технику варења. Занимање варилац је изузетно тражено и у земљи и у иностранству, лако је доћи до посла, а и плате су сасвим пристојне. Ово је, практично, допуна мог занимања, а услови рада код газда Слобе су одлични, испричао нам је Горан.
Расположен је за рад, не бежи од обавеза и своју децу је васпитао у том духу.
– Нигде није лако, али се сналазимо. Свака помоћ је корисна. Некад мало више, некад мање, а најчешће мала помоћ буде изузетна. Успевамо уз помоћ родитеља, Општине, пројеката, искрен је наш саговорник.
Дејан Павловић, координатор Канцеларије за ромска питања и члан општинског пројектног тима каже да је Горан један од најактивнијих Рома у врњачкој Општини, са жељом и иницијативом да се напредује, са идејом и плановима корисним за ромску децу и популацију уопште.
На жалост, епидемија корона вируса је утицала како на динамику спровођења праксе, тако и на запослење Рома који су прошли стручну обуку. Они са нестрпљењем ишчекују смиривање ситуације око епидемије корона вируса и испуњење обећања везаних за запослење.
Кроз програм „Обука-пракса-посао“ прошло је 2020. године двадесет и четири припадника ромске популације у Врњачкој Бањи. Поред двонедељне обуке за сектор картонаже и обраде метала, они су добили и тромесечну, плаћену праксу. Програм финансира Европска унија преко Сталне конференције градова и општина.
Овај чланак је објављен уз финансијску подршку Европске уније. За његову садржину искључиво су одговорни спроводиоци пројекта и нужно не одражава званичан став Европске уније.