Јована Милосављевић на путу до успеха. Јована Милосављевић (22) из Отрока студент је четврте године врњачког Факултета за хотелијерство и туризам. Завршила је средњу Уметничку школу у Краљеву. Планира, након дипломирања, мастер студије Интернационалног Маркетинга у Енглеској. Њен животни сан је да једног дана отвори Балкански ресторан у Бристолу.
Повремено, од децембра 2019. године ради у Енглеској, тачније у Мидсомер Нортону у близини Бристола, као помоћни радник у породичном ресторану енглеског брачног пара, Терија и Анет Ендруз. Јованина предузимљивост дошла је до изражаја када су власници ресторана подржали њену иницијативу да Енглезима презентује специјалитете балканске кухиње. Вечери балканске кухиње „Balkan night“ у Клубу у хали Westfield Sport&Community Center убрзо су освојиле Енглезе и подстакле их да перманентно испробавају новитете са нашег поднебља.
Према речима Јоване, идеја је настала спонтано, тако што је са власницима за које каже да су јој као „други родитељи“ пожелела да разбије стереотипе понуда из менија енглеских ресторана.
– Желели смо да се издвојимо од конкуренције, да обогатимо понуду нечим несвакидашњим за Мидсомер Нортон. Тако смо суботом у мени додали неке традиционалне рецепте који гравитирају на подручју Балкана. Задатак који сам себи поставила био је прави изазов јер је подразумевао да се конзервативним Енглезима допадне кухиња која се битно разликује од њихове традиционалне на коју су навикли.
Моја цела идеја организације „Balkan night-а“ у Енглеској је била моја жеља да им макар путем наше хране дам прилику да схвате нашу културу, наше обичаје и традицију. О једној нацији доста можеш рећи кроз њену националну кухињу. Зато и сматрам да је наша национална кухиња шаренолика и разноврсна, и да још како имамо шта понудити. Били су одушевљени нашом кухињом, често кажу, ви користите исте или сличне састојке, само имате другачији начин припреме, ми никада не бисмо ни помислили на такав начин нешто да спремимо. Углавном су ме питали како сам то припремила, и шта је мој тајни састојак. Ја увек кажем да је мој тајни састојак љубав, веома сам посвећена свему што радим, и велики сам перфекциониста. Поред кувања, радила сам и на маркетингу Клуба мојих енглеских „родитеља“, неким данима помагала и у бару, мој „други отац“ овде каже да не постоји место у угоститељству где би могао да ме убаци, а да се не бих снашла. Људи ми углавном кажу да сам мултиталентована и да сам једна естета и уметничка душа. Ја бих рекла да само имам превише интересовања!
„Balkan night“ смо организовали сваке суботе, посећеност је велика, уз придржавање ковид мера које су присутне и ограничен број људи који може посетити. Свој мени сам мењала на недељном нивоу, јер сам желала да задржим атрактивност, и да Енглезима увек прикажем нешто ново. Оно што је био изазов за мене је било приказати балканску кухињу нацији која се грчевито држи свега традиционалног, чак и по питању кухиње. Балканска кухиња је њима потпуно непознат појам. Нажалост, морам рећи да је за њих таква и Србија. Многи је знају само као део некадашње Југославије, Енглези нису пуно информисани о нама, јер њих мало ствари ван њиховог „острва“ уопште и интересује.
Поносна сам на богатство наше националне кухиње и са великим задовољством је откривам Енглезима. Највећа ми је награда њихова позитивна реакција на наше укусе и пробуђена радозналост да пробају нешто ново, рекла нам је Јована и додала да изразито поштује британску кухињу као део њихове традиције и културе, али да по њеном мишљењу није пуно разноврсна, садржи много пржења хране и сувишне количине уља и путера.
Јеловник из недеље у недељу иновира се са новим јелима. И циљ је постигнут. Енглези су одушевљени са Јованиним специјалитетима, а њихова заинтересованост да неке наредне суботе поједу неко ново јело и дезерт константно се одржава. Испробали су гулаш, пасуљ, домаћу супу, питу са сиром, питу од вишања и јабука, баклаву, крофне, ролат са џемом…
– Већина жена и девојака у Енглеској нису веште у кухињи, већ се ослањају на готову замрзнуту храну или „takeaway“. Наша традиција се разликује, имали смо прилику да гледамо и учимо од наших бака и мама које су прилично веште куварице. Одрастамо уз домаћу, скувану храну. Наша домаћа супа је „пола здравља“. Када сам им први пут припремила нашу домаћу супу, нашли су сличност са кинеским супама и нудлама, а ми знамо колико се заправо разликују. У сваком случају са нашом супом су такође били одушевљени, каже Јована.