СМАЊЕН КАПАЦИТЕТ ВОДЕ, ПОВЕЋАН БРОЈ ПОТРОШАЧА
Према подацима из ЈП „Белимарковац“ губитак у водоводној мрежи у Врњачкој Бањи је 40 до 45 одсто. Старост водоводне мреже представља основни проблем. Водни ресурс губи се приликом транспорта воде, због цурења, између места захватања и места испоруке. У мрежи јавних водовода Србије годишње се у просеку губи више од једне трећине воде, а једна петина водоводне мреже губи више од 50% воде. Губици у мрежи могу се смањити инвестицијама у ревитализацију мреже. У Холандији губици просечни губици воде су пет одсто, у Немачкој седам, Словенији 27, Румунији 38 одсто.
О тренутној ситуацији водоснабдевања, редукцији губитака, санацији мреже, штедњи воде и повећању ефикасности водоснабдевања изјаву је дао Бобан Ђуровић, председник општине.
– То су неки проценти који су присутни у скоро свим водоводима, могу слободно рећи, на целој територији Србије, многи су и са далеко већим процентом губитака. Није познато где су ти губици. Потребно је радити на откривању, лоцирању места где вода из водоводне мреже отиче. Оно што је за нас проблематично, то је капацитет воде који долази у Врњачку Бању, издашност извора са планине Гоч је опала услед великих врућина. Ко живи близу речица може да види колико је опао ниво воде.
Треба имати у виду и повећан број потрошача. Ја сам добио податке из својих служби да смо ми у јуну месецу имали 488 процената више страних туриста него претходне године. Видели сте колико је туриста било за време „Лавфеста“, колико је сада туриста у Врњачкој Бањи. Ми тежимо, идемо ка томе да постанемо дестинација која ће имати абнормалан број посетилаца, наравно, распоређених преко читаве године. За то је потребно ново улагање у комуналну инфраструктуру. Ми већ сад са државом радимо на пројекту за ревитализацију читавих мрежа канализационих цеви укључујући и села. Пројекат је вредан 11 милиона евра. Канализација је проблематична и због лошег решења у том неком периоду пре, али проблематична је и зато што су неки инвеститори у неким периодима пре укључивали атмосферску у канализациону мрежу. Град се ширио и самим тим и потребе за реконструкцијом су неопходне. Са водом, која је за мене далеко проблематичнија и стреснија ситуација, имамо проблем у одређеним висинским зонама и то су зоне Зеленог булевара, Сунчаног брега, део Моравске улице према Руђинцима… ту постоје проблеми који се дешавају код појединачних микролокалитета као што имамо у Реци приликом замућења и неких других активности које се дешавају.
Имали смо састанак са хотелијерима Врњачке Бање, са руководством „Белимарковца“ и са другим стручним службама где смо донели одлуку да крену активности које се тичу додатних капацитета воде у смислу нових бушотина које су евидентиране да могу да повећају капацитет садашњег система за 15 литара у секунди у првој зони, за пет литара у секунди у другој висинској зони водоснабдевања. Потребно је неких 15 дана да се те бушотине пусте у систем да бисмо на тај начин обезбедили додатне количине воде коју могу да приме садашњи капацитети инсталација, да повећамо капацитет и решимо ове делове Бање који јесу проблематични.
Наравно, одговор „Белимарковца“ увек је у смислу да је велика потрошња и ја верујем да јесте, пре свега због гостију, али нажалост и због несавесних грађана на које смо ми у нашим контролама наилазили у току дана. Ради се о стотину базена, свака кућа има базен, наравно то нису велики базени, то су кућни базени, али свакако пуне се у вечерњим сатима, у ноћним сатима и то дестабилизује водоснабдевање. Много људи у зонама ван центра Бање користе воду за поливање травњака и башти. Апелујем на све њих и кажем да то није моменат у овом тренутку, да је битније да људи имају снабдевање водом и да хотели могу да функционишу да пруже квалитетне услуге, практично ми са тим новцем радимо ове додатне садржаје нове улице и нове терене и то јесте наш циљ. Оно што је евидентно је да са ове три бушотине очекујемо да ћемо да решимо проблеме, значи да решимо проблеме у доброј мери, а на нама остаје да већ од септембра месеца када нам услови дозволе да нећемо реметити мир грађана и гостију да кренемо са ревитализацијом кључних тачака где смо видели да имамо велике губитке. Ти губици су углавном због старих цеви и лоших техничких решења у неком тренутку, због неких пуцања за које можда не знамо да постоје. Дешавало се кад смо радили ову шетачку зону, ја сам захтевао да се пре свих радова изврши промена свих инсталација водоводних и канализационих, па чак и гасних ако је потребно, и тада смо нашли да је управо у зони код Виле „Сан“ отицало око пет секундних литара воде. Такође, велика количина воде је отицала и код фонтане на кружном току и то смо открили приликом радова. Таквих ситуација сигурно има много у Врњачкој Бањи која се развија годинама уназад. Лоше је што није постојао катастар инсталација. Сада се ради на томе, да се зна куда који системи иду да бисмо могли да адекватно да реагујемо. Верујем да ћемо успети да решимо тај проблем, јер заиста, као грађанин знам да је то један од највећих проблема и потпуно разумем оне који су незадовољни у моментима када немају воду, рекао је Ђуровић.