„АТЛАСИ И СТАРЕ МАПЕ“
Атласи нам помажу да истражујемо свет и сазнамо више о његовим разноврсним пределима и задивљујућим призорима. Савремена технологија је омогућила научницима да праве тачније и поузданије карте. А како је све почело могло се видети на изложби од 15. новембра до 5. децембра, у просторијама Народне библиотеке „Др Душана Радић“.
У склопу изложбе „Атласи и старе мапе“ у галерији на спрату Библиотеке изложени су репринти мапâ из чувеног Атласа Фламанца Абрахама Ортелиуса и репринти две мапе на којима је приказна Србија, Кантелијева (Giacomo Cantelli) Il Regno della Servia (Краљевина Србија) и Меркаторова (?) Valachia, Bulgaria, Servia док су у изложбеним витринама у салону у приземљу библиотеке изложена новија издања географских атласа.
На изложби „Атласи и старе мапе“ заступљено је 17 атласа, од оних најједноставнијих дечијих са безброј илустрација и занимљивости које ће децу повести на јединствена путовања због којих ће желети да сазнају још више, до великих атласа света, Европе, Југославије… Многи атласи осим географских карата садрже и приче о животу, пустоловинама и открићима славних светских путника и морепловаца.
О изложби су говорили аутори, директор Библиотеке Дејан Лучић и самостални књижничар Мирјана Ђурашевић. Посебну пажњу присутних је привукло излагање Драгана Миленковића, професора географије, који је тако лепо и надахнуто говорио о картама и атласима као помоћним инструментима наставе географије. И као што то бива у „Занимљивој географији“ коју смо сви ми радо играли као деца, на слово, на слово О – отворио је изложбу.