Караван културе говора у Врњачкој Бањи

Аутор:Весна Ђорђевић

„ИЗРАЖАЈНОСТ“ ЗА ИЗЛАГАЧКУ ПИСМЕНОСТ

Статистика каже да током једног дана користимо само две хиљаде речи изузетно богатог и лепог српског језика који располаже са чак пола милиона истих. Насупрот томе, излагачка писменост спада у ред најважнијих социјалних вештина 21. века. Зашто је битно неговати културу говора, како исправити лоше говорне навике, како да пренесемо оно до чега нам је стало,  да изнесемо своју мисао и своје знање тако да будемо сугестивни и да нас цео свет разуме, томе нас учи Караван културе говора.

Удружења за унапређивање и развој културе јавног говора „Изражајност“ покренуло је Караван културе говора пре три године, а спроводи се у оквиру националне кампање „Негујмо српски језик“ уз подршку Министарства културе и информисања Републике Србије. Министарство је определило да Караван ове године обиђе четири града, односно општине, међу којима је и Врњачка Бања као десета локација од почетка рада. Следе Кладово, па Ужице и Вршац.

Са едукативне трибине у „Соларису“

-Блиставо, перфектно, савршено – уместо ових лепота српског језика ми користимо ок и супер. Сви смо сведоци тога да је српски језик уназађен, користимо превише речи страног порекла, скраћенице су врло присутне и из писане комуникације преселиле су се и у вербалну, самогласници су се изгубили. Наш задатак јесте да промовишемо излагачку писменост, да сугеришемо вештине како би унапредили говорну културу и на неки начин себе издвојили од просека и површности која је узела великог маха, каже Милан Босиљчић, председник и један од три оснивача Удружења „Изражајност“.

Тим који води пројекат чине још и Слободан Роксандић, мастер комуниколог, Марко Миловановић, глумац, др Радован Кнежевић, професор дикције, Арно Гујон, хуманитарни радник.

Да кампања живи свој живот показују подаци да је поред Србије препозната и у Републици Српској где је Караван већ обишао седам градова, као и у дијаспори. Министарство омладине и спорта је, такође, препознало ову тему, па је покренут пројекат „Проговори да видим ко си“, а он има за циљ обуку младих од 15 до 25 година.

У Врњачкој Бањи радионице за ученике и студенте организоване су у Канцеларији за младе и на Факултету за хотелијерство и туризам, а бесплатна едукативна трибина у Конференцијској сали Хотела „Соларис“.

-Ми смо издали први уџбеник на тему културе говора који је постао и наставно средство од трећег разреда основне па до краја средње школе. Аутор уџбеника „Проговори да видим ко си“ је Слободан Роксандић, а ја сам уредник и издавач, наставља своју инспиративну причу Босиљчић. – Врњачка Бања је препознала значај нашег рада, а председник општине је одлучио да овај уџбеник добију сви млади њуди који су нам се придружили на радионицама. Искрено се надам да ће они наставити да негују своје добре говорне навике и да ће развијајући ову вештину код себе моћи да је даље унапређују и код својих пријатеља.

Радионица за основце организована је у Канцеларији за младе

Удружење  „Изражајност“ већ три године води и акредитоване семинаре јер има дужност од стране Министарства просвете и Завода за унапређење образовања и васпитања да обучи просветне раднике на ову тему.

-Организовали смо међународни webinar који је испратило десет хиљада просветних радника, што је озбиљна статистика. Све учеснике питали смо колико је култура говора важна и колико је она запостављена. Чак 99,3 одсто  просветних  радника рекло је да је то важна тема и да је врло запостављена. Министарство просвете, такође, препознаје овај проблем, тако да сада са њима имамо и конкретне договоре и очекујемо даље кораке. Хоће ли то бити школски час културе говора, семинари, уџбеник или нешто ново видећемо, каже даље један од оснивача Удружења.

Организатори Каравана кажу да им мотив за даље дају деца која после само два дана рада, односно шесточасовне обуке, схватају значај ове теме и јако брзо усвајају научено, што је уједно и доказ да овај пут и овај принцип могу да донесу промену набоље.

-Деца су врло паметна и способна, само је питање шта је оно што им се даје. Нама је важно да препознају значај културе говора и да га код себе негују, закључује Милан Босиљчић.

Фотографије: Дејан Бошковић

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ