„Српски језик кроз историју“ назив је изложбе која је приређена у част обележавања Дана матерњег језика, 21. фебруара који је са циљем скретања пажње на битност очувања језика, установио УНЕСКО 1999. године. Изложба прати развитак српског језика и борбу за језик, од првих сачуваних записа до данас.
О изложби је говорио директор библиотеке Дејан Лучић, проф. Српског језика и књижевности и библиотекар Нада Симеуновић и ауторка изложбе Катарина Милановић.
Уз захвалност што је добила прилику да организује овакву изложбу, присутнима се обратила и сама ауторка.
– Српски језик какав данас познајемо почиње да се развија кроз оснивање редакције старословенског језика, међу којима је била и српска редакција. Тадашњи писари дали су себи задатак да језик приближе народу, те су, увиђајући особености одређеног говорног подручја, уносили такве особености у књиге, па се језик, као жива материја, мењао не би ли на крају дошао до садашњег стадијума, рекла је ауторка изложбе Катарина Милановић.
Српски језик кроз историју, што је заправо једна широка и богата тема, проф. Српског језика и књижевности и библиотекар Нада Симеуновић, представила је значајним, можда и најзначајнијим личностима и темељним делима на њему писаним.
– Почаствована сам као професор матерњег језика и књижевности да у Библиотеци
Врњачке Бање, храму књиге, отворим Изложбу о најстаријем националном документу културе писмености и – фонетској реформи српског писма, поруком Душка Радовића: „Чувајте српски језик. Он нема никог другог сем вас“, рекла је проф. Нада Симеуновић која је изразила захвалност што се достојанством грандиозних резултата, обележава Међународни дан матерњег језика и прогласила изложбу отвореном.
Иначе, изложба је уприличена у част оних који су се борили и боре се да српски народ, кроз учење о значају језика, не изгуби своју срж. Стога изложба, по речима ауторке, хронолошки прати развој нашег језика и приказује књиге које су важне за српску историју, народ и језик.