“ОСНАЖЕНА ЖЕНА – ЈАЧА ПОРОДИЦА”

Аутор:Даниел Цоковић

Удружење „3,2,1-Србија“, носилац истоименог пројекта од националног значаја, у сарадњи са Сектором предузетништва Привредне коморе Србије и Фондацијом „Хумана срца“, покренули су кампању „Оснажена жена – јача породица“, са циљем јачања економског положаја жена у друштву. Пројекат је добио подршку највиших државних институција у Републици Србији, и оквиру њега је укључено 10 локалних самоуправа, међу којима је и Општина Врњачка Бања. Састанак и радионице у оквиру пројекта организовани су 20. јуна у Хотелу „Емилиа“.

Председник Општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић, изразио је задовољство што је Врњачка Бања међу првим општинама која ће учествовати у овом пројекту, и истакао је да ће локална самоуправа увек подржавати овакве иницијативе, са циљем да се укаже на важност жена у друштву.

 – Жене заузимају велику улогу у нашем друштву, и кроз овакав вид програма оне ће моћи да стекну додатна знања и вештине које ће добити од врхунских стручњака из области предузетништва и психологије. Овакви видови едукације и могућности развоја и  разговора допринеће повећању њиховог самопоуздања. Јако је битно што ће моћи да изграде предузетнички дух и однос, и имаће могућност да и у том домену стекну додатна знања о самом предузетништву, моћи ће себе да оснаже и можда се одлуче на наредни корак уколико су се двоумиле да ли да започну сопствени бизнис или не. У Врњачкој Бањи жене су на високом нивоу удружене кроз разна удружења, имају активно учешће у свим активностима локалне самоуправе, доприносе како њеном јачању, тако и јачању себе као личности, своје позиције у друштву и јачању своје породице. Доказ томе да жене имају приоритет је и њихово активно учешће у свим органима власти у Врњачкој Бањи, од одборничких позиција, до позиција већника, директора и извршних директора, тако да искуством које до сада имам мислим да су жене заиста преданије послу. Самосталне предузетнице показују већи ниво храбрости од мушког предузетника у смислу да су храбрије и предлажу одређене иницијативе, истакао је Бобан Ђуровић.

Женама је појашњено која су им подстицајна средства за покретање властитог бизниса на располагању од стране државе и како да дођу до тих средстава. Такође, жене, али и заинтересовани мушкарци, добили су практичне информације о томе како да покрену, односно унапреде већ постојеће мале бизнисе. У оквиру пројекта организоване су и радионице искусних психотерапеута који су низом расположивих алата, психолошки ојачали жене и дали им смернице како да ојачају првенствено себе, а затим и целу породицу.

Вишња Живковић, директор комуникација у Удружењу „3,2,1 – Србија“ истакла је да је циљ пројекта веома захтеван и подразумева обилазак 10 општина у Србији, у оквиру којих треба доћи до што више жена којима је потребна помоћ и које су спремне на промену и желе да допринесу како свом бољитку, тако и бољитку своје породице.

– У оквиру пројекта пружамо пре свега економско-социјалну помоћ, али такође жене као саставни део наше кампање имају и психолошке радионице у сарадњи са нашим герштат психотерапеутима. Пројекат је замишљен тако да пробамо да оснажимо жене тако што ћемо их удружити у мање ентитете, што значи да на нивоу локалне самоуправе и града тражимо жене које се саме препознају, које се баве сличном или истом делатношћу, и сходно томе се удруже, јер су као заједница много јаче него свака од нас појединачно, додала је Вишња Живковић.

Током имплементације пројекта „Оснажена жена – јача породица“, одређени број жена добиће на поклон „урбане фарме“, што ће им омогућити да буду независне у снабдевању храном. У питању је мултифункционални одрживи систем помоћу којег ће жене постати мали предузетници и моћи да вишак који произведу пласирају на тржиште као допринос кућном буџету.  „Урбане фарме“ могу да обезбеде довољне количине хране, односно више него што је потребно породици, на пример 4.000 до 7.000 јаја годишње или више од 3.600 зелених салата током године и то на свега девет квадратних метара.

Николина Ђујић, извршни директор Фондације „Хумана срца“, истакла је да је фондација препознала значај учешћа у овом пројекту јер сматрају да је управо жена та која је стуб сваке породице.

–  Да би породица била јака, жена мора да буде јака, мора да буде самопоуздана, мора да има вере у себе и само таква жена је носилац здравог друштва и здраве деце која су будућност ове државе. Ова едукација је једна врста пројектне активности којом ће бити обухваћено око 200 жена које ће добити могућност да аплицирају за један пројекат који се зове „урбане фарме“ који ми финансирамо. Биће додељено 5 урбаних фарми, које представљају један мали концепт савремене модерне фарме која стаје на 9 квадратних метара. У њима жене моћи по својој слободној жељи да узгајају поврће, воће, и да држе живину. Оне су погодне за рурална подручја, али исто тако и за мање урбане средине. Потрудићемо се да им све потребе, жеље и курсеве остваримо и омогућимо. Желимо жене да уверимо да верују у себе, да повећају своје самопоуздање и да могу уз нашу подршку да то што желе и остваре. Први корак је у њима самима, да направе промену, а затим ће ићи даље, и можда постати мали привредници и предузетници, додала је Николина Ђујић.

Кампања „Оснажена жена – јача породица“ има за циљ јачање економског положаја жена у друштву. Други циљ пројекта је психо-социјално јачање жена које су, поред чињенице да су стуб породице, и најбитнији фактор када говоримо о породичном бизнису. Такође, веома је важно доћи до свих жена, посебно у руралним срединама, које нису у прилици да пронађу информације и да им се помогне да буду стабилне и независне и да својим предузетништвом ојачају капацитете читаве породице.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ