Трећи Међународни фестивал класичне камерне музике, ЗУМ, отворен је 19. августа у врњачком Замку културе наступом Гудачког квартета Београдске филхармоније и госта из Финске, пијанисте Уки Оваскаинена.
За љубитеље музике високе уметничке вредности у четири фестивалска дана припремљено је чак шест концерата, како у Замку културе, тако и у Музичком павиљону у Централном бањском парку и на Тргу културе, а на репертоару су неки од бисера класичне камерне музике.
– Београдски камерни оркестар окупља изврсне музичаре и за кратко време је стекао светску репутацију, а на програму ће бити нека од најлепших икада написаних дела – Вивалдијева Годишња доба и Моцартова Мала ноћна музика. То је оно што смо Вам припремили за крај Фестивала, а пре тога имамо концерте који завређују сваку пажњу. Бирао сам пажљиво програм, да не буде само тешка класика, већ доносимо бисере класичне камерне музике, генијална дела славних композитора, и зато ме не чуди велико интересовање публике, али ме радује да су људи умели да препознају квалитет и да нам дају подршку, задовољно је констатовао Дарко Перчевић, уметнички директор ЗУМ фестивала, у завршници прве вечери и након концерта који је донео сјајну енергију.
Уз констатацију да је Фестивал ове године добио праву и пуну фестивалску слику захваљујући изласку из Замка културе, где је раније извођен комплетан програм, на отворено и на више локација, евидентно је да то представља нови изазов за организацију, али и да доноси нови амбијент, нову акустику као и нову публику.
Покровитељи ЗУМ фестивала су Културни центар и Општина Врњачка Бања, Министарство културе Републике Србије.
– Задовољство нам је да подржимо манифестације и фестивале који доносе садржај и квалитет и који расту из године у годину. што је случај са ЗУМ фестивалом који се ове године „излио“ на врњачке паркове и Променаду и зато вам желим да свим чулима ових дана уживате у квалитетној класичној камерној музици, рекао је директор Културног центра Врњачка Бања, Саша Миленковић, отварајући Фестивал.
Прве Фестивалске вечери публика је била у прилици да чује Моцартов Гудачки квартет у Де дуру (Пруски квартет) настао у Бечу још 1789. године и један је од шест гудачких квартета које је Моцарт посветио Хајдну који је имао велики утицај на његово стваралаштво. Реч је о делу које се сматра једним од најбољих у овом жанру, а показује његово мајсторство мелодија, хармонија и карактерише савршен баланс измеђи четири инструмента. Весели и безбрижни карактер квартета чини га популарним избором за наступе.
Гудачком квартету Београдске филхармоније у другом делу концерта придружио се пијаниста Уки Оваскаинен у извођењу ремек-дела романтичне камерне музике које је омиљено међу извођачима и публиком – Шумановог Клавирског квинтета у Ес дуру Компонован 1842. године, сматра се једним од Шуманових најпознатијих и најомиљенијих дела камерне музике, а одликују га прелепе мелодије, богате хармоније и динамични контрасти.
Фотографије: Жељко Стефановић