ОБЕЛЕЖЕНО 23 ГОДИНЕ ПОСТОЈАЊА КОЛА СРПСКИХ СЕСТАРА

Аутор:Александар Дончић

У врњачком парку крај споменика краљу Александру I, 6. децембра обележено је 23 године постојања Кола српских сестара, сађењем три саднице тисе које се још назива и божанским дрветом са животним веком преко 4000 година.

– Ово је наш свечани догађај који је за нас веома значајан, као признање за 23 године колико постојимо овде у Врњачкој Бањи. Ми смо добили простор и место поред споменика краља Александра. Тај споменик је значајан за Коло спрских сестара из разлога што је 1936. године на иницијативу чланица Кола српских сестара које је постојало овде у Врњачкој Бањи саграђен споменик краљу Александру. Споменик је после Другог светског рата измештен, да би се 2006. вратио на своје место, рекла је Хилда Живковић председница Кола српских сестара.

– У Србији се ове године обележава 120 година од оснивања и постојања Кола српских сестара, које је културно, просветно и хуманитарно друштво основано у Србији 1903. године, а његова улога је посебно била изражена у току Првог светског рата и у току Балканских ратова када су многе жене које су биле чланице овог хуманитарног друштва учествовале у нези, обезбеђивању намирница, потребног материјала за обезбеђивање наших рањених бораца. Желим да кажем да је Коло српских сестара део српског идентитета, део српске културе и део српске традиције, није чудо што су жене које су чланице овог друштва исказивале своју хуманост и племенитост током свих ових 120 година. Једна од првих чланица и оснивача Кола српских сестара била је позната српска сликарка Надежда Петровић која је уз Бранислава Нушића и друге жене које су биле чланице овог друштва развијале ову хуманитарну мисао. Код нас је Коло спрских сестара последњих деценија посебну активност изразило у погледу прихвата и збрињавања избеглих и расељених лица било из Хрватске, Босне или са Косова, тако да су на прави начин прикупљањем одређене помоћи указивале, помагале и посебно чиниле добро овим породицама које су нашле уточиште у Врњачкој Бањи. Црвени крст је такође једна хуманитарна организација која је 1915. године овде у Врњачкој Бањи основан. Тада су у бањи били британски лекари и медицинске сестре на челу са доктором Џејмсом Беријем који су лечили болеснике и рањенике и што је посебно значајно за ту хуманитарну мисију британских сестара које су тада посебно спасиле домаће становништво јер је тада владао тифус и друге велике болести, тако да ми њима дугујемо велику захвалност за то. У знак захвалности великој хуманитарној мисији Британских сестара и лекара код минералног извора „Слатина“ подигнуто је спомен обележје човекољубљу у знак вечите захвалности Врњачке Бање и њених становника. Овде видимо повезаност Црвеног крста, Међународног Црвеног крста и Кола српских сестара у једној племенитој и хуманитарној мисији, пре свега Коло српских сестара као културно, просветно и хуманитарно друштво које је у протеклих 120 година чинило добро, добротом се развијали и добротом помагали, рекао је Слободан Дишовић.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ