Комисија за пољопривреду Општине Врњачка Бања, учествовала је на 17. Сајму етно хране и пића који се одржао од 30. новембра до 3. децембра на Београдском сајму. Ово је треће појављивање Комисије на једној од највећих смотри произвођача традиционалних производа намењених тржишту у Србији и региону Југоисточне Европе. Сајам чији је покровитељ Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, уз град Београд, окупио је више од триста учесника из свих крајева Србије.
Регионална смотра прехрамбених производа припремљених по традиционалним рецептима и на традиционални начин, обухватила је националне специјалитете карактеристичне за ужа географска подручја, најчешће ручне израде и од органски гајених сировина. Љубитељи добре хране и пића имали су прилику да уживају у јединственом споју традиције и аутентичности. Ова манифестација представља праву посластицу за сва чула, пружајући посетиоцима прилику да открију разноликост укуса и мириса које нуди богата кулинарска баштина нашег региона.
Милица Ђорђевић, члан Комисије за пољопривреду и представник Општине Врњачка Бања на Сајму, истакла је да се Врњачка Бања представила производима домаће радиности неколико произвођача из околних места врњачке Општине.
– Оно по чему смо били јединствени овог пута на Сајму, а могу рећи и запажени јесте шаренолики штанд који је привлачио пажњу, како других излагача, тако и посетилаца. На штанду који је представљао Врњачку Бању могла су се видети разна слатка, џемови, сосеви, ликери, брашна, колачи, а оно што је било најзанимљивије јесте љути сос од каролине са комбинацијом малине, који је осмислила Данијела Продановић. „Karolina riper“ је најљућа и најскупља паприка на свету, која је 2014. године ушла у Гинисову књигу рекорда као најљућа паприка. Осим овог занимљивог производа, на штанду се могло видети, а и купити кукурузно брашно од аутохтоне сорте кукуруза, како се још назива у народу кукуруз „осмак или осмерац“. Ова сорта кукуруза некада је била заступљена и гајила се у скоро сваком домаћинству, баш због своје сласти коју има и даје специфичан и јединствен укус проји која се од њега припрема, тако да дефинитивно представља најбољи кукуруз за људску исхрану. Овог пута акценат је био на малини и производима од малине, али и на томе да се испромовише понуда пољопривредних производа са наше територије. Задовољни смо учешћем на Сајму, али не и продајом, надам се да ће неког наредног пута промет бити много бољи. Сајам нам послужио за промоцију, али боље резултате продаје оставрујемо у Врњачкој Бањи, због веће фреквенције туриста и локалног становништва које је већ навикло на нас и наш квалитет, рекла је Милица Ђорђевић.
Представљање на Сајму етно хране и пића послужило је и за промоцију Удружења која подстичу развој у сеоским и руралним подручјима, па су део свог асортимана испромовисали и Удружење Сеоских жена Општине Врњачка Бања и Удружење грађана Новоселац. Представници врњачке Општине са Сајма су се вратили задовољни, пуни утисака и нових познанстава, али и идеја за нове производе које ће моћи да креирају и пласирају.