Једна од главних атракција Врњачке Бање, „Римски извор“ у Централном врњачком парку, ових дана је уређен пред наступајућу летњу туристичку сезону. Извор се редовно одржава као скулптуре и бисте које припадају скулпторско вајарском фонду у надлежности Културног центра
Захваљујући историјским и посебно археолошким подацима, полако је откривена прича о римском битисању на простору Врњачке Бање. Зна се да су у 4 веку, римски легионари цара Константина II, на простору Врњачке Бање саградили лечилиште под називом Aqua Orcilane. Ово лечилиште поседовало је терме за купање и каптирани извор. Зна се да су га махом користили римски легионари, који су овде слани на лечење и опоравак од повреда задобијених на бојишту. Врњачку Бању махом су посећивали легионари из провинције Мезије, а уопште пракса боравка у бањама ради опоравка, била је распрострањена у целој Европи у време Римљана.
Римски извор посебно је каптиран 1924. године, с обзиром на то да је имао нижу температуру и слабију минерализацију од осталих извора који су пронађени. Извор је тада каптиран и уређен, а и осветљен је на посебан начин постављањем две колонаде мермерних стубића, од којих је сваки од њих, на свом крају, имао по један канделабер. Урађене су и степенице, па се њима спуштало до извора са обе његове стране. Други светски рат, још је једном, сакрио римски извор од очију јавности. Прекривен бетонским плочама, он је био ван употребе и готово заборављен све до 1989. године када је поново откривен. По решењу архитекте Михајла Митровића, који је пројектовао и бивету термоминералног извора „Топла вода“, изнад римског извора постављена је стаклена пирамида, једно од обележја лечилишта.
Међутим, последњом реконструкцијом Централног врњачког парка, пре неколико година, кровна стаклена пирамида је уклоњена и врњачки „Римски извор“ поприма данашњи изглед.