Студијска посета Словенији, Аустрији и Хрватској за чланице удружења које се баве унапређењем положаја жена и девојчица руралних средина у оквиру пројекта „Унапређење положаја жена и девојчица у руралним срединама организовано је од 6. до 9. јуна. Осим чланица удружења учесници студијског путовања били су и представници повереника за заштиту равноправности, као и представнице UN Women Србија. Врњачку општину представљала је Маријана Шибак, председница Удружења „Сеоске жене општине Врњачка Бања“.
Кроз посебно креирану студијску посету учеснице су имале прилику да стекну нова знања у области покретања и унапређења малих пољопривредних бизниса и обезбеђивања економске независности. Поред тога, представљени су им упоредни подаци о начинима и средствима за борбу против родно засноване дискриминације и насиља над женама и девојчицама у руралним срединама.
Учесницама студијске посете представљен је концепт еко-фарме, одрживог развоја у контексту туристичког пословања етно газдинства и оснаживања женског предузетништва. Обишле су имање Трнуља на ободу Љубљане. Тамо су се упознале како се комбинују традиционална понуда и гостопримство са елементима модерних технологија, са процесима производње еколошких уља и техникама пласмана производа.
Обишле су и био-фарму Шулдоф у аустријској покрајини Корушкој где су се упознале са производним процесима на фарми, пословним методама организације фарме, као и са промоцијом и пласманом премијум производа који се производе на одржив начин. На фарми су им се придружили повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић и амбасадор Републике Србије у Аустрији Небојша Родић. Са концептом хотелског села гошће из Србије упознала је власница аустријског хотела, а председница Савеза пољопривредница Корушке презентовала је примере добре праксе о оснаживању жена у области малих пољопривредних бизниса.
Последњи дан путовања провеле су у разговору са председницом Хрватске удруге за туризам и рурални развој „Клуб чланова Село“ и председницом Удружења „Узорне хрватске сеоске жене“, а посетиле су и канцеларију правобранитељице за равноправност полова Републике Хрватске.
– Јако сам срећна да је дошло време да се направи велики осврт на женску популацију из сеоске средине. Положај жене на селу се доста разликује од жене у граду, како економска нестабилност, тако и социјална несигурност. Овај пројекат је, верујем, почетак неког новог поглавља у животу сваке сеоске жене.
У оквиру овог пројекта добиле смо два пластеника који ће пуно значити како за потребе домаћинства, тако и за тржиште. Ова студијска посета даје нам ветар уз леђа, да видимо како живе и раде жене у неким другим развијеним срединама и да и ми тежимо томе. Имамо потенцијала, наша села су лепа, богата и родна, а ми смо вредне, рекла нам је Маријана Шибак.