ВЕЛИКИ СРПСКИ НАУЧНИЦИ- АКАДЕМИК ДЕЈАН ПОПОВИЋ

Аутор:Марина Ст. Јанковић

ПИОНИР БИОМЕДИЦИНСКОГ ИНЖЕЊЕРСТВА И РОБОТИКЕ У СРБИЈИ

Србија се поноси бриљантним научницима који су стекли светски реноме. Проф. др Дејан Поповић (1950 – 2021), електротехничар, посебан допринос остварио је у области биомедицинског инжењерства и роботике. Остаће упамћен по бритком уму, разборитости и даровитости. Био је поуздан ослонац и апсолутно је инспирисао колеге, истраживаче и студенте да досегну виши ниво у научном раду, као логичну реакцију на његову посвећеност науци. Изузетан, а скроман – најпоноснији је био што је извео 10 доктора наука и 30 магистраната и дао им смернице као ментор, за будућност.

Проф. др Филиповић: Поповић је био светски признат научник

О животном и научном путу академика Дејана Поповића, електротехничара, публици у Замку културе, 11. августа, говорио је проф. др Ненад Филиповић,  редовни је професор на Факултету инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу и ректор Универзитета у Крагујевцу. Проф. др Филиповић ангажован је у настави на предметима из области моделирања и симулације, биомеханике, биоинжењеринга, динамике флуидабиоинформатике и рачунарске графике, али и софтверског инжењерства и алгоритама и структуре података. Академика Поповића је познавао и сарађивао са њим двадесетак година.

Проф. др Поповић детињство је провео на 150 метара од ЕТФ. Математику и физику је обожавао. Парадокс је да медицину и биологију уопште није готивио, а радни век је провео развијајући методе у инжењерству са применом у медицини.

Дејан Поповић дипломирао је 1974, магистрирао је из Физике материјала (1977), и докторирао из области Биомедицинског инжењерства (1982) на Електротехничком факултету у Београду. Постао је доктор технологије на Универзитету Алборг у Данској 2003. године. Редовни члан САНУ био је од 2015. године, а 2019. изабран је за иностраног члана Словеначке академије знаности и уметности. Аутор је преко 500 радова, 11 уџбеника, 30 поглавља, 3 монографије… Држао је велики број курсева. Од његових инжењерских решења и доприноса издвајају се: Натколена протеза, Самоподешавајуће модуларне ортозе, Четвороканални стимулатор „Quadstim“, Bеоградски систем за хватање, „Actigrip“ систем за неурорехабилитацију, „Actitrode“ матрична површинска електрода, „Walkaraound“ систем за асистенцију ходања, „Stimbelt“ систем за третман бола у леђима и Систем за вишеканалну електричну стимулацију.

Радио је до последњих дана са великим ентузијазмом и привукао велики број младих људи који су наставили његов пут.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ