Врњачка Бања била је, од 4. до 6. априла, домаћин 52. Међународне конференције на тему: „Отпадне воде, комунални чврсти отпад и опасан отпад“. Циљ Конференције је размена знања и искуства у све три тематске области, као и примена регулативе и стандарда који воде побољшању стања у животној средини.
У Хотелу „Соларис“ учесницима су се обратили: Предраг Богдановић, председник Удружења за технологију воде и санитарно инжењерство, Далибор Јокнић, секретар Удружења за комуналне делатности и Владимир Милосављевић, директор ЈКП Водовод Крушевац.
Конференцију је отворио председник Општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић.
– У име локалне самоуправе захваљујем се удружењима и Привредној комори што дају велики акценат овој теми и показују колико је заиста битно да уколико хоћемо да правимо ове вредности морамо да будемо еколошки здрава средина, да на прави начин управљамо санитарним водама, на прави начин да управљамо комуналним отпадом, да имамо одрживост и трајност у водоснабдевању и комуналним системима који на неки начин представљају стандард једног места, стандард једне државе. Чули смо леп пример Града Крушевца и велике похвале за директора и за тај град што су на прави начин и у право време успели да направе тај искорак. За ове пословне подухвате потребна су велика средства, потребно је велико људство у смислу присуства стручњака и науке, а та средства су заправо недостижна за саме локалне самоуправе у пуном капацитету израде комплетне канализационе мреже и постројења за пречишћавање отпадних вода и ту је потребна велика логистика и подршка ка апликацијама државним и међународним институцијама. Држава је покренула један пројекат „Чиста Србија“ и наша локална самоуправа је део тог пројекта, треба да изградимо 65 километара канализационе мреже са пречишћивачем отпадних вода. Верујем да ћемо тај посао врло брзо започети. Наравно, таквих пројеката у Србији потребно је доста. Чули смо статистике колико Србији недостаје километара канализационе мреже, колико недостаје постројења за пречишћавање отпадних вода и заиста, ово је једна тема којој треба посветити пуну пажњу, на националном нивоу, јер ово ће бити услов за све оно што ми желимо у будућности. Оно што више брине нашу државу јесте чињеница да све мање кадра имамо, рекао је Ђуровић и пожелео успешан рад.
Упознавање са значајним научним достигнућима, трендовима, могућностима и најбољом праксом у одрживом управљању отпадним водама и отпадом један је од важних циљева Конференције која је омогућила повезивање оператера, пројектаната и консултаната са научним истраживачима, произвођачима и дистрибутерима опреме. Пружила је и простор за идејe, размену мишљења и практичних искустава којa омогућавају још један искорак у постизању одрживог развоја друштва.
Конференцију организује Удружење за технологију воде и санитарно инжењерство, Удружење водовода и канализације Србије у сарадњи са Привредном комором Србије и Општином Врњачка Бања, под покровитељством Министарства науке, технолошког развоја и иновација РС, Министарства заштите животне средине РС и Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС.
Неке од тема којима су се бавили учесници Конференције биле су: Идентификација биолошких ефеката и утицаја комуналних отпадних вода на природни рецепијент – студија случаја Нови Сад, Климатске промене, вода и енергија, где смо и како даље, Циркуларна економија у сектору отпадних вода: преглед циљева, могућности и акција, одржива постројења за пречишћавање вода са нултим утицајем на окружење, Специфичности, различитости и изазови при пројектовању санације несанитарних депонија у зависности од локације и постојећих услова на примеру „Говеђак“ у Сјеници, Валоризација општинског земљишта на месту несанитарних депонија и сметлишта, Одрживи развој у пракси – ревитализација деградиране површине несанитарне депоније у Добановцима – од санације несанитарне депоније до изградње рециклажног центра за сакупљање и третман кабастог отпада, Утицај опасног отпада на здравље људи и животну средину, Проблеми у кривичноправној пракси везани за кривична дела такозваног еколошког криминала…
У холу испред Конференцијске сале организована је пратећа изложба опреме и инстументалне технике.
Програм Конференције предвидео је и обилазак саниране депоније комуналног отпада у Трстенику и постројења за пречишћавање отпадних вода у Крушевцу.