„АУСТРАЛИЈАНЦИ СА СРБИМА У ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ“

Аутор:Редакција

Поводом промоције књиге „Аустралијанци са Србима у Првом светском рату“, аутора Бојана Пајића, 28. априла Врњачку Бању посетила је делегација из Аустралије, као и амбасадор Аустралије, Њ.Е. Данијел Емери. Амбасадор и Милутин Думановић помоћник председника Општине В. Бања, положили су венце код Спомен обележја човекољубљу и хуманитости британских жена лекара и болничарки. Спомен обележје подигнуто је 12. октобра 1985. године, на седамдесету годишњицу њиховог боравка у Врњачкој Бањи и трајан је знак културе сећања на хумане здравствене раднике. Делегација је у пратњи Јелене Боровић Димић, музејског саветника, обишла виле „Шумадија“, „Златибор“, „Авала“.

У Замку културе публици су се обратили: Јелена Боровић Димић, Бојан Пајић, Ричард Кук и Кети Хенкок, као и амбасадор Аустралије, Њ.Е. Данијел Емери.

– У мисији мајора Ернеста Натаниела Бенета радило је пет лекара, петнаест сестара и осам болничара. Они су били стационирани у вили „Златибор“, објекту на ободу Црквеног брда које се налази у центру места, а који се састоји од комплекса вила „Мир, Шумадија, Златибор“ које је око 1905. подигао крагујевачки трговац Обрен Јанковић и дао их почетком Првог српског рата српском Црвеном крсту за опоравак инвалида. У народу су познате као „Црвени крст“, „Дом инвалида“ и „Инвалидски дом“. Ту је формиран операциони блок са 72 лежаја и анекс за изолацију, а у вили „Авала“ подигнутој на темељима станова Косте Ракице 1886. откупљеној и  подигнутој од стране трстеничког трговца Бошка Јанковића, су имали одељење за опоравак. Вила „Шумадија“ је служила за смештај особља, изнела је историјске податке Јелена Боровић Димић.

– Када сам први пут чуо да ће бити објављена ова књига, било ми је веома драго. Знали смо да су многи Аустралијанци помагали Србима у рату од 1914. до 1918. као војници и као медицинско особље, али никад раније нису прикупљени и забележени подаци на један целовит начин о раду тих волонтера, као у овој публикацији, рекао је амбасадор Данијел Емери.

Књига Бојана Пајића открива причу о две у оно време просторно удаљене нације које су се ујединиле у борби за слободу и правду у једном од најтежих сукоба до тада у историји човечанства. Србија је одликовала преко 150 Аустралијанаца и Новозеланђана који су се посебно истакли у српској војној служби или су се истакли као савезнички војници на другим фронтовима.

Око 1.500 грађана Аустралије и Новог Зеланда били су уз српску војску током Првог светског рата. Резултате својих истраживања, писмена сведочења добровољаца с фронта, али и она усмена која су преносили на потомке, Пајић, аустралијски војни историчар српског порекла, сабрао је у три књиге, од којих је ова последња, у издању Аустралијске амабасаде у Србији, преведена на наш језик.

Промоцији је присуствовао и Ричард Кук, унук Етел Меј Гилингем, који је с поносом говорио о својој баки и њеној храбрости, као и Кети Хенкок, чија је баба-тетка Мери ди Герис била главна докторка и управница Болнице шкотских жена у Острову (данашња Северна Македонија), која је због свог преданог рада одликована Орденом Светог Саве трећег степена. Етел Меј Гилингам (1884-1952), сестра неговатељица, волонтирала је почетком 1915. године служећи мисији Британског Црвеног крста у Србији, након избијања тифуса. Етелина јединица ЦК била је смештена у Врњачкој Бањи где је неговала војнике и локално становништво. Етел је развила дубоку наклоност према српском народу. У новембру 1915. године интернирана је и касније враћена у Енглеску.

Др Чарлс Хоуп и др Лора Хоуп пријавили су се као добровољци 1915. године да би служили Србији у организацији Болница шкотских жена. Чарлс је радио као хирург у Ваљеву, а Лора у Крагујевцу. На крају су се обоје нашли у Врњачкој Бањи, где су их заробиле непријатељске снаге. Одликовани су Крстом милосрђа за предани рад на нези рањеника и болесника и пожртвовање испољено у Србији.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ