Министарство државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС) и Стална конференција градова и општина (СКГО), организовали су 17. маја у Кристалној сали Хотела „Цептер“ свечану церемонију доделе Годишње награде за најбоље општинске/градске управе у примени принципа доброг управљања у 2022. години. Најбоље локалне самоуправе су Град Крагујевац, Општина Сокобања, Град Врање и Општина Врњачка Бања.
Честитајући победницима, министар државне управе и локалне самоуправе др Александар Мартиновић истакао је да је наградни фонд ове године износио 10 милиона динара и да је у конкуренцији било 30 пријава. Додао је да је циљ овог догађаја да се истакну изузетни примери добре праксе на локалу, те да се инспирише целокупни даљи развој система локалне самоуправе у Србији.
– Награде су финансијска подршка за даље унапређење принципа добре управе и управљања на локалном нивоу, односно за спровођење активности или прибављање добара и услуга, а које су предложили сами добитници награда за области: „Ефикасност и делотворност“, „Транспарентност и учешће јавности у раду јединице локалне самоуправе“, Одговорност и владавина права“ и „ Равноправност и антидискриминација“.
Годишња награда за најбољу општинску управу у области „Равноправност и антидискриминација“ припада Врњачкој Бањи и то за „Унапређење и спровођење локалних мера подршке осетљивим друштвеним групама и особама ромске популације“. Општина Врњачка Бања реализовала је низ активности заснованих на вештини доброг управљања и на оснаживању Рома на локалном нивоу. Додао бих, и на великој вољи свих институција које могу да утичу на то да се побољша живот Рома у свим друштвеним сферама, рекао је министар Мартиновић.
Никола Тарбук, генерални секретар СКГО нагласио је да Стална конференција у сарадњи с Министарством државне управе и локалне самоуправе и са другим партнерима, већ годинама подржава своје чланице у напорима да правни оквир, процедуре и своју праксу ускладе с начелима доброг управљања.
Председник општине Врњачка Бања Бобан Ђуровић рекао је да је поносан на локалну администрацију која је током претходних година реализовала многе пројекте и идеје, а све у циљу лакшег, бржег и бољег функционисања управе и подсетио да ово није једина прва награда врњачке Општинске управе.
– У циљу побољшавања услова становања социјално угрожених категорија становништва, Општина Врњачка Бања са Канцеларијом Уједињених нација за пројектне услуге, реализoвала је пројекат „Пристојан живот – допринос социјалној инклузији Рома и других маргинализованих група кроз унапређење становања и мера социјалне интеграције у Општини Врњачка Бања“ у вредности од нешто више од милион долара. Овај пројекат допринeо je социјалној инклузији осетљивим друштвеним групама кроз унапређење становања и мера социјалне интеграције у Општини Врњачка Бања.
У оквиру Програма Савета Европе и Европске Комисије ROMACTED реализовали смо активности у складу са програмском методологијом која се заснива на вештини доброг управљања и оснаживања социјалних категорија на локалном нивоу, као и на политичкој вољи локалних установа и институција које индиректно или директно могу да утичу да им се живот побољша у свим сферама. Спровођење ROMACTED методологије довело је до активног учешћа ромске заједнице у Врњачкој Бањи при идентификацији и реализацији приоритета као и активног рада у њиховом решавању.
Локална самоуправа је израдила институционални оквир, као предуслов за реализацију ових пројеката и то: Стамбену стратегију Општине Врњачка Бања 2019-2029, Локални акциони план за унапређење положаја особа са инвалидитетом Општине Врњачка Бања, Локални акциони план за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Општини Врњачка Бања, и друге акте. Развијани су капацитети органа локалне самоуправе са циљем ефикасног старања о остваривању и заштити права друштвено осетљивих категорија и лица која су укључена у поступке осмишљавања и спровођења активности и мера и остваривања гарантованих људских права на рад, становање, образовање, социјалну и здравствену заштиту.
Такође, рад локалне администрације је олакшан, а са друге стране омогућен је лакши приступ грађанима у остваривању својих права. Недавно отварање Јединственог управног места у згради Општине Врњачка Бања, које је финансирало Министарство државне управе и локалне самоуправе, представља део реформског процеса, дигитализација јавне управе, који спроводи Влада Републике Србије.
Општина Врњачка Бања тежи, а и близу је остварења успостављања система који омогућава професионалну и савремену администрацију. Тежи се томе са се успостави систем у који грађани имају поверење, а који ће на принципима добре управе и равноправности по основу пружања услуга грађанима омогућити активно учешће у креирању, доношењу и спровођењу најзначајнијих одлука кроз јасно дефинисане механизме. Награде нас обавезују, инспиришу и подстичу да и у будућности приближавамо општину грађанима и олакшавамо процедуре и остваривање права, истакао је Ђуровић.
Присутнима су се обратили и: др Миодраг Николић, председник Општине Сокобања, Сања Туцаковић, чланица Градског већа Града Крагујевца и Душан Аритоновић, начелник Градске управе Врања.