„Дух села Србије у Мостару “ назив је пројекта који је Угоститељско-туристичка школа из Врњачке Бање реализовала у граду на Неретви од 10. до 13. маја. Професорке Соња Бежановић, Јелена Чолић и Данијела Протић, са петоро ученика из одељења туристички техничар, кулинарски техничар, кувар и конобар, предвођени директорком Јеленом Чеперковић, промовисале су српско село усред Херцеговине.
– Цела активност подржана је у оквиру пројекта „Промовисање економске диверсификације у руралним подручјима југоисточне Европе, изградња капацитета ланаца вредности у пољопривреди и руралном туризму кроз промовисање могућности запошљавања“ који спроводи СВГ у партнерству са ГИЗ-ом, а реализована у сарадњи са Саобраћајно-машинском школом из Мостара, уводи нас у причу професорка енглеског, Соња Бежановић.
Циљ пројекта био је у промоцији руралног туризма и , конкретно, четири села из нашег краја на територији Босне и Херцеговине.
– У оквиру припремне фазе овог пројекта ми смо обишли четири сеоска домаћинства – Ранч Дебељак, Сеоски комплекс „Крстовград“, Кедар село на Гочу и Етно село „Ракезићи“ у Брезовици како бисмо сакупили довољно материјала за презентацију. Изабрали смо групу деце која ће представљати школу, затим аутентичне сувенире који ће бити репрезент нашег краја и направити оно што ће на најбољи начин представљати Врњачку Бању, односно наше рурално подручје и гастрономску понуду којом желимо да привучемо што више гостију, објашњава ток припрема Данијела Протић, професорка математике.
Промоција је кренула са штандом постављеним на Тргу Мусала, потом је организована трибина, а онда и мини-велнес коктел на сеоски начин где су гости могли да „окусе“ традиционалне производе српског села, односно да уживају у гастрономској понуди врњачког краја.
– На Тргу Мусала поставилисмо штанд са аутентичним сувенирима (производи из домаће радиности – мед, џем, слатко, чајеви, магнети) и промотивним материјалом, а потом анимирали пролазнике – представљали смо наша села, делили поклоне. Реакције су биле више него позитивне на нас у народним ношњама, на нашу причу и послужење, тако да је било право задовољство учествовати у овом пројекту, каже Јелена Пецић, туристичко-хотелијерски техничар III1.
Школе из Врњачке Бање и Мостара имају већ традиционално добру сарадњу, а реализација овог пројекта отворила је нове могућности за упознавање ученика. По речима, Саре Деспотовић, туристичко-хотелијерског техничара одељења III1, ђаци из Мостара били су спремни да помогу да се пројекат реализује на прави начин, али и одлични домаћини који су гостима представили Мостар, овдашње обичаје, културу, знаменитости.
– У Мостару је након последњег рата остало јако мало Срба, тек несто више од две хиљаде. иако су некада били један од три већинска народа уз Хрвате и Муслимане. Реакције на српску ношњу на главном тргу у Мостару биле су срдачне и пријатне, сви пролазници желели су фотографију за успомену, а оне су прослеђене широм света, пријатељима и некадашњим комшијама, преноси своје утиске Марија Видић, кулинарски техничар II4.
У наставку програма, у Саобраћајно-машинској школи приказан је промо филм који су припремили ученици УТШ, док је директорка школе из Врњачке Бање одржала предавање на тему „Бањски и сеоски туристички производи као нераскидиви тотални туристички производи“ и предочила предности руралног туризма.
У завршници програма, организован је коктел. Посластице из врњачког краја које су припремили ученици уз помоћ професора и домаће напитке из домаћинстава која су промовисана, послужили су ђаци у униформама Угоститељско-туристичке школе. Урош Тлачинац, конобар II5, сматра да је ово био велики изазов, али да су после свега, утисци сјајни.