ОДРЖАНО 47. РЕПУБЛИЧКО ШАХОВСКО ПРВЕНСТВО САВЕЗА ДИСТРОФИЧАРА

Аутор:Весна Ђорђевић

Републичко шаховско првенство Савеза дистрофичара Србије, 47. по реду, окупило је у врњачком Хотелу „Бреза“ од 23. до 25. јуна, 33 такмичара који су се борили за титулу најбољег у четири категорије. Мото тродневног такмичења под покровитељством Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Општине Врњачка Бања био је „Корак ближе инклузивној Србији“.

– Захваљујем Вам се на љубави и истрајности коју показујете и која нас повезује, као и на жељи да дођете и да одмеримо снаге у шаху. Хвала и Врњачкој Бањи која се труди да буде добар домаћин свим грађанима ове земље, а при том мислим и на нас који имамо одређене специфичне захтеве у погледу смештаја и боравка. Наша намера и јесте да сензибилишемо људе који доносе одлуке да воде рачуна о томе да услуге у туризму подједнако користе сви људи, што значи да и смештајни капацитети морају бити прилагођени особама са инвалидитетом, а ми ћемо и даље бити истрајни и покушавати да се довијамо на различите начине како би наше манифестације одржавали, рекао је председник Савеза дистрофичара Србије, Душан Тројановић, на отварању манифестације.

Да су „Бреза“ и врњачка Општина већ осми пут домаћини шаховског првенства присутне на свечаном отварању у име Општине подсетио је Душан Стевановић, члан Општинског већа, који је гостима пожелео пријатан боравак и успешно надметање и обећао учесницима да ће већ на следећим шаховским сусретима имати много боље услове.

Породици која, како је навела, „руши све баријере пред собом“ безусловну подршку у име Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања упутила је Јулијана Станисављевић.

– Много тога смо урадили, много објеката широм Србије опремили да вам буду доступнији. Наравно да нећемо стати и наравно да смо отворени за све ваше сугестије и убудуће јер желимо Србију која је отворена према свима и свима пружа једнаке прилике да постигну своје максимуме, рекла је отварајући првенство Јулијана Станисављевић испред Сектора за заштиту особа са инвалидитетом.

Дистрофија је генетска наследна болест, прогресивна, за коју још увек не постоји лек, већ само терапије. Болест доводи до прогресивног слабљења мишића, а шах је дисциплина у којој су особе са дистрофијом једнаке са осталом популацијом јер им нису потребна помагала како би играли шах.

– Наши дистрофичари били су европски прваци 1979, 1980. и 1981. Иако је временом интересовање за шах мало опало, сви чланови Савеза дистрофичара Србије, њих готово две хиљаде, изузетно су заинтересовани за свако дружење и надметање. На овом првенству имамо 70 учесника, такмичара са пратиоцима, сениора, жена и омладинаца. Ниједан град у Србији нема потпуно приступачан хотел, али Врњачка Бања нуди најбоље услове и зато очекујем да се видимо врло брзо поново, с обзиром да наш Савез организује на десетине активности током године, зајључује Драгана Малушев, стручна сарадница Савеза дистрофичара Србије.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ