Двадесет породица из најосетљивијих социјалних група усељено је у новоизграђене станове намењене социјалном становању у насељу Дубоки поток у Врњачкој Бањи. Уз пригодну свечаност, уговори и кључеви предати су корисницима, а 62 врњчанина из 13 ромских породица и седам породица социјално рањивих категорија добило услове за достојан живот.
Нова зграда је израђена у оквиру пројекта „Достојанствен живот – допринос социјалној инклузији Рома и других маргинализованих група кроз унапређење становања и мере социјалне интеграције у Општини Врњачка Бања“ који су, уз финансијску помоћ Европске уније и у партнерству са Министарством грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог, спровели врњачка локална самоуправа у партнерству са Стамбеном агенцијом, организацијом УНОПС, Едукационим центром и удружењима грађана „Покрет за европску Врњачку Бању“ и „Кортекс“. Пројекат је пак реализован у оквиру програма „Подршка Европске уније социјалном становању и активној инклузији“.
Кључеве нових станова уручили су председник Општине Врњачка Бања Бобан Ђуровић, програмски менаџер у Делегацији ЕУ у Србији Герхард Залцер, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Крсто Јањушевић, председник Националног савета ромске националне мањине Далибор Накић, и менаџерка програма „Подршка ЕУ социјалном становању и активној инклузији’’ и представница УНОПС-а Драгана Милошевић.
– Већ десет година радимо на добробити наше општине. Без много скромности могу рећи да у великој мери познајем сваки дом, двориште, проблеме са којима се суочавају млади и старији, као и грађани из друштвено осетљивих категорија. Многима смо, кроз различите пројекте и пакете помоћи, успели да у потпуности или делимично помогнемо. Уз подршку наших партнера, а могу слободно рећи и пријатеља који су данас са нама, успели смо да заједно остваримо један од најзначајнијих циљева и да успешно реализујемо пројекат јер су људи наша највећа вредност, рекао је председник Општине Врњачка Бања отварајући свечаност.
Герхард Залцер, представник Делегације Европске уније у Србији, истакао је да је ЕУ за програм ‘’Подршка ЕУ социјалном становању и активној инклузији’’ издвојила 27 милиона евра, и да је он осмишљен да побољша спровођење социјалних политика у Србији. Залцер је поделио своје задовољство приликом да присуствује усељењу 20 породица у нове, потпуно намештене и опремљене станове, јер је то, према његовим речима, подршка Европске уније на делу.
– Док се данас дивимо овој новоизграђеној згради иза нас, не смемо заборавити да је оно што овај програм чини одрживим управо подршка корисницима у запошљавању, самозапошљавању, приступу услугама здравствене и социјалне заштите, психосоцијална подршка, опремање станова намештајем и кућним апаратима. Кров над главом је полазна основа за укључивање наших корисника у друштво. Програм “Подршка Европске уније социјалном становању и активној инклузији“ прави и додатни, кључни корак ка обезбеђивању достојанственог живота за припаднике најосетљивијих група, оне којима је подршка најпотребнија, поручила је са свечане церемоније Драгана Милошевић, представница УНОПС-а, који спроводи програм ‘’Подршка ЕУ социјалном становању и активној инклузији’’.
Мисија УНОПС-а је, према речима Милошевићеве, је да помогне људима да изграде бољи живот и државама да остваре мир и одрживи развој.
Председник Националног савета ромске националне мањине Далибор Накић нагласио је да сваки грађанин има право да живи у условима који су достојни цивилизованог човека 21. века.
– Свакако да се одговорност једне власти огледа у односу према најугроженијим категоријама становништва и ова зграда је само један од показатеља да Србија из дана у дан постаје све боље и боље место за живот не само Рома, већ и грађана који спадају у друге друштвено осетљиве категорије становништва. Значај овог пројекта је и у томе што је праћен мерама активне инклузије, што ће се одрасли запослити, што ће деца бити укључена у образовни систем, рекао је Накић додајући да је веома значајно што у згради не живе само Роми већ и припадници већинског становништва, што је прави модел инклузије.
Испред Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања свечаној примопредаји кључева присуствовао је државни секретар Крсто Јањушевић који је овај пројекат оценио као изузетно значајан.
– Пут од особе са социјалним потребама до лица које има достојанствен живот, какав је и назив овог пројекта, има много корака које само заједничким, системским и тимским приступом можемо да убрзамо, а резултат свега је овај кључ који уручујемо породицама који ће им променити живот и бити нови почетак. Тугу смо претворили у осмех и наду и сигурно ћемо наставити са сличним пројектима, поручио је је Крсто Јањушевић.
За Томислава Жигманова, министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог, била је ово прва посета Врњачкој Бањи и прилика да честита председнику општине што је препознао потребу да се на један овакав начин реши питање равноправности грађана и збрињавање социјално најугрођженијег становништва.
– Уз подршку партнера и УНОПС-а направљена је ова зграда за 20 породица, са програмима који ће допринети квалитетнијој интеграцији дела становништва општине, бити подршка и заштита када су у питању друге групе и на тај начин делом осведочити темељно опредељење Владе Републике Србије, а то је да равноправност свих грађана мора бити остварена у потпуности, да историјске неравноправности које смо затекли морају бити искључене из друштва и да свим грађанима без обзира на етнички, социјални статус, без обзира јесу ли били жртве неког облика насиља омогућимо једнаке шансе и омогућимо достојанствен живот, рекао је министар Жигманов.
Присутнима се у завршници програма обратила Соња Ибић, корисница програма, и рекла да је веома срећна због стана који је добила и у коме ће живети са породицом.
– Живела сам у лошим условима. Када је падала киша цурело је са свих страна, нисам имала ни воду, ни купатило, ни кухињу. Срећна сам и због тога што је мој син, у оквиру пројекта, завршио обуку за керамичара, добио је опрему за рад, сада већ ради и зарађује за породицу, изјавила је Соња кроз широк осмех.
У циљу побољшања услова становања социјално угрожених категорија становништва поред кључева 20 опремљених стамбених јединица у новоизграђеној згради, извршена је и реконструкција на три објекта чиме је обухваћено 23 корисничке породице – 13 породица припадника ромске националне мањине, 7 породица жена жртава породичног насиља, једна стамбена јединица додељена је младима који излазе из система социјалне заштите и две породице које припадају другим осетљивим групама.
Осим стамбеног решења, сви корисници добијају и подршку у активној инклузији у виду економског оснаживања и запошљивости, као и опремања домаћинстава основним кућним апаратима и намештајем. У становима су их дочекали и новчани ваучери за лакши почетак под новим кровом.
Вредност пројекта који је реализовала општина је 856.000 евра, од којих је ЕУ издвојила 740.000, а врњачка локална самоуправа 116.000 евра.