„МЛАДИМА НА СЕЛУ ПОДРШКА НА ДЕЛУ“

Аутор:Даниел Цоковић

На Факултету за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи, 16. јануара, одржан је састанак у оквиру реализације пројекта „Младима на селу подршка на делу“. Овај пројекат Омладински центар Врњачка Бања кандидовао је на конкурс ReLOaD2, а финансијски је подржан од стране Европске уније (EU), Програма уједињених нација за развој (UNDP) и Општине Врњачка Бања.

Валентина Крстић, менаџер пројекта „Младима на селу подршка на делу“,  поздравила је све присутне испред Центра за децу и омладину Врњачка Бања, који је и носилац пројекта, и представила декана Факултета за хотелијерство и туризам, проф. др Драга Цвијановића као и проф. др Марију Костић.

– У циљу реализације пројекта током новембра и децембра месеца 2023. године, Омладински центар је спровео административне и припремне активности, чиме су створени услови за спровођење првих активности са корисницима. Драго ми је да видим младе и перспективне особе, као и представнике локалних заједница са сеоског подручја. Током овог састанка, активност ће бити усмерена на процену стања и потенцијала у локалним заједницама, али и процену потенцијала младих како би се нешто изменило и побољшао живот у њиховим местима, истакла је Валентина Крстић.

    Марко Стојановић говори о потенцијалу развоја сеоских средина

Марко Стојановић, партнер на пројекту из Западно Балканског института (WEBIN), истакао је да овим пројектом у Врњачкој Бањи треба да се дотакне тема квалитета живота у приградским и руралним подручјима.

–  Имајући у виду да последњих година, али и деценија у Србији и у земљама бивше Југославије постоји јасан тренд миграције и померања младих из села ка градовима, циљ је да се код младих афирмише идеја да се подједнако квалитетан живот може организовати и у руралним подручјима, као и у градским срединама. Градови су насеља где је живот све мање хуман и где све више постоје изазови у свакодневном животу. У градовима углавном влада велико загађење, велика гужва и бука, велико нестрпљење и нервоза међу људима. Док на селу и у сеоским срединама има све више простора, а све мање људи, постоје услови или би једноставно могли да се развију услови да се и у њима организује квалитетан живот као у граду. Најпре је потребно неке предуслове испунити, и оно што ми хоћемо овим пројектом да остваримо то је да прво разговарамо са младима, да видимо како они виде могућност живота на селу, шта сматрају да су предуслови, шта је неопходно да се поправи, промени, допуни, како би села и рурална подручја била подједнако атрактивна за младе као и градови. Веома смо задовољни доприносом учесника на састанку. Имали смо један отворен разговор и релевантне сараднике, младе људе који имају искуства живота и у сеоским и у градским срединама. Они  су могли упоредо да сагледају шта су предности, а шта су недостаци, да се присете и позову на своја искуства и да нам кроз своје сугестије и сведочења дају неке податке која ћемо ми искористити у нашем даљем истраживању, рекао је Марко Стојановић.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ