Заменица шефа Делегације Европске уније у Србији, Пламена Халачева и представница Министарства за европске интеграције, Ивана Ђурић, посетиле су 16. априла Општину Врњачка Бања.
На самом почетку посете, заменицу шефа Делегације ЕУ у Србији, угостио је председник Општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић. Посета је започела обиласком зграде Општинске управе, у којој је, уз подршку ЕУ, ради унапређена енергетске ефикасности, замењена столарија на целом објекту и вентили на радијаторима. Након тога уследио је састанак у Кабинету председника Општине, на ком су поред заменице шефа Делегације ЕУ, Пламене Халачеве присуствовале и Ана Станковић, пројектни менаџер у Делегацији ЕУ и Оливера Костић, менаџерка Програма ЕУ ПРО Плус.
Након састанка са руководством врњачке локалне самоуправе, поред пројеката који доприносе унапређењу енергетске ефикасности и услуга које локална администрација пружа грађанима и привреди уследио је обилазак и пројеката које подржава ЕУ у Општини Врњачка Бања са циљем да се побољша квалитет живота угрожених група.
Посета је укључила нову зграду за социјално становање чију је изградњу ЕУ подржала кроз програм „ЕУ Подршка социјалном становању и активној инклузији“. Кроз реализацију овог пројекта омогућено је да се 20 социјално угрожених породица усели у новоизграђену зграду за социјално становање у Врњачкој Бањи.
Следећа станица у обиласку пројеката је било место где се се изводе радови на изградњи моста преко Мале реке у Новом Селу, који је срушен након поплава 2023. године, а претходно оштећен у поплавама 2020. године. Његову обнову финансира ЕУ преко „ЕУ ПРО Плус програма“. Мост за путнике и возила повезан је са регионалним путем, а користиће га становници Новог Села, Рсаваца и околних места.
Председник Општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић, захвалио се на донаторским средствима и подршци Европске уније, без којих локална самоуправа не би имала капацитета да спроведе капиталне пројекте у овом обиму и интензитету.
– Битно за нас је добра сарадња коју смо успоставили, квалитетни пројекти које смо на данашњем састанку оценили као јако добре и квалитетне, као и тим људи који сарађује на свим пројектима. Али поред тога, свакако су најбитнија финансијска средства без којих не бисмо могли да завршимо све пројекте. Најбитнији пројекат је изградња стамбеног објекта са 20 стамбених јединица за социјално становање осетљивих категорија за који је Општина од Европске уније добила добила грант од 740.000 евра, док је локална самоуправа обезбедила остатак у износу од 160.000 евра. Заједничким снагама радили смо и на другим пројектима, пре свега на уређењу енергетске ефикасности објекта Општинске управе Врњачка Бања, кроз који смо заменили столарију и машинске вентиле новим савременим методама. Данас се налазимо на простору изградње моста који након поплава нисмо успели сами да санирамо, не због самог обима радова на овом мосту, већ због великог броја мостова које смо радили на територији читаве Општине. Обратили смо се за помоћ пројектном документацијом, и као што видите добили смо подршку ЕУ. Пројекти су завршени у утврђеним роковима, а неки и пре рока, зато што је сам ток извођења и евалуацију добро пратио тим наше локалне самоуправе. Томе је допринела и добра сарадња са представницима ЕУ са којима имамо константну размену информација. Од ЕУ смо до сада добили око 1,1 милион евра. Надам се да ћемо и у будућности успешно сарађивати, да ћемо имати квалитетне пројекте који имају своју оправданост, рекао је Бобан Ђуровић.
Председник Ђуровић је истакао да постоји жеља да се поред изграђеног објекта за социјално становање који се налази у Дубоком потоку, изгради још једна стамбена зграда за исте намене која ће омогућити додатно збрињавање и оснаживање категорија становништва које претходним пројектом нису обухваћене.
– Пројекат који ЕУ није подржала односио се на реконструкцију постојећих стамбених јединица ромске популације јер нису били решени имовинско-правни односи на земљишту на ком су изграђени објекти. Тренутно се ти проблеми решавају и верујемо да ће се у наредном периоду створити услови да се са истим пројектом поново конкурише, како би се збринуло још 25 породица. Оно што нам је данас јасно поручено од стране Делегације ЕУ у Србији, то је да о донацијама одлучују пре свега квалитет наших пројеката, али и ажурност локалне самоуправе, поручио је Ђуровић.
Заменица шефа Делегације ЕУ у Србији, Пламена Халачева, која је први пут у посети Врњачкој Бањи, али како наглашава не и последњи, захвалила је општинском руководству на гостопримству и истакла да је изненађена лепотом овог краја, као и да ће ускоро са породицом поново доћи.
– Морам да изразим своје задовољство пројектима које смо данас имали прилике да обиђемо, а који су пример добре сарадње Европске уније и Општине Врњачка Бања. Најбитније што ми тражимо јесу зрелост и квалитет пројеката. Уколико то постоји, ми смо врло спремни да сарађујемо са било којом локалном самоуправом. Енергетска санација општинске зграде смањила је емисију угљен-диоксида за 50%, и свакако је то пример како би остали објекти требало да се изграђују. Други пројекат који смо обишли је у оквиру нашег „SHAI“ пројекта, а то је пример социјалног становања за угрожене породице. Лично сам се уверила да су станови у сјајном стању. Трећи пројекат је изградња моста и морам да изразим задовољство што смо били флексибилни и успели да одобримо средства која првобитно нису била предвиђена. То представља чин солидарности Европске уније са Србијом након поплава које су погодиле овај крај. Радујем се нашој будућој сарадњи, на корист не само угрожених мештана, већ и свих Бањчана, истакла је Халачева.
Представница Министарства за европске интеграције, Ивана Ђурић, истакла је да је Општина Врњачка Бања имала спреман пројекат изградње моста, тако да је могло да се брзо реагује и конкурише за средства Европске уније.
– Када су прошле године у време поплава моје колеге из Министарства за европске интеграције и министарка Тања Мишчевић обилазили поплављена породица, прво што су питали јесте шта можемо ми као Министарство да урадимо за све којима је помоћ потребна и којима су нанете штете од поплава. Врњачка Бања је била једна од Општина која је имала велики број пројеката, али није могла све да их изведе. Пројекат изградње моста је био спреман и најбољи. То је оно што је нама као Министарству омогућило да припремимо једну компликовану процедуру заједно са колегама из Делегације ЕУ у Србији, како би овај мост био што пре завршен. Сада када видимо како радови брзо напредују , могу да кажем да оно што је нама најважније , то је да, када овај мост буде био завршен за око два месеца, 2000 људи становника овог краја, биће повезано регионалним путевима. Најбитнија је наша међусобна солидарност, па затим и солидарност са Европском унијом, рекла је Ивана Ђурић.
Након обиласка радова на изградњи моста у Новом Селу, заменица шефа Делегације ЕУ у Србије, Пламена Халачева, упутила се на конференцију „ЕкоБиз форум“ у организацији Удружења грађана „Чепом, до осмеха“ која се одржавала у Хотелу „Фонтана“.
На затварању конференције Пламена Халачева је истакла да су друштвена одговорност и заштита животне средине високо на агенди Европске уније. Изразила је захвалност организаторима конференције што су препознали важност размене најбољих пракси у области заштите животне средине, подизања свести, отварања дијалога и стварања простора за учење које доприноси бољем и зеленијем свету.
Халачева је подсетила на амбициозне циљеве Европског зеленог договора, који се огледа у Зеленој агенди за Западни Балкан, и вишеструку подршку ЕУ Србији у овој области, од вишемилионских улагања у кључну инфраструктуру као што су постројења за пречишћавање отпадних вода и депоније, до пружања техничке подршке националним институцијама за заштиту природе и усклађивање националног законодавства са европским стандардима, за подршку зеленим иновативним идејама и пројектима у заједницама који отварају радна места и промовишу одрживост.
ПРОМОЦИЈА ПОДРШКЕ ЕУ ЖЕНАМА И МЛАДИМ ПОЧЕТНИЦИМА У ПОСЛОВАЊУ
Церемонија доделе сертификата о подршци женама и младим почетницима у пословању који долазе из слабије развијених Општина уприличена је 16. априла у Хотелу „Тонанти“. Европска унија је преко програма ЕУ ПРО Плус определила преко 360 000 евра за куповину опреме и увођење услуга како би подржала предузетнице и младе предузетнике из слабије развијених Општина да започну и унапреде своје пословање. Захваљујући тој донацији, жене и млади из економски угрожених општина, њих 45, упловиће у нове предузетничке воде.
Заменица шефа Делегације Европске уније у Србији, Пламена Халачева, заједно са Иваном Ђурић, представницом Министарства за европске интеграције, уручила је сертификате за додељене грантове будућим предузетницима, док их је у име домаћина поздравио председник Општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић.
– Желео бих најпре да вам, у име Општине Врњачка Бања и у своје име пожелим добродошлицу у Врњачку Бању и да захвалим Европској унији што је одабрала управо Врњачку Бању за одржавање овог значајног догађаја. Наша Општина посвећена је подршци женама и младима у пословном свету, те смо поносни што можемо бити домаћини оваквом скупу који промовише њихову улогу и допринос у друштву. Користим прилику да упутим искрене честитке свим добитницима грантова. Ваша преданост, иновативност и визија су инспирација за нас све, а грантови које сте добили су признање за ваш труд и потврда квалитета ваших идеја, јер сви знамо да Европска унија има високе стандарде, поручио је Ђуровић.
Заменица шефа Делегације Европске уније у Србији, Пламена Халачева, истакла је да кроз програме као што је ЕУ ПРО Плус, Европска унија настоји да пружи подршку сваком делу Србије, обезбеђујући могућности за раст и развој.
– Неговање предузетништва међу младима и женама, посебно у областима са већим економским потребама је више од самог економског оснаживања. Знамо да када жене предузетнице напредују, оне више улажу у своју заједницу, у образовање, здравље деце или међугенерацијску солидарност. Њихови резултати и успеси директно доприносе локалној економији и позитивним променама у заједници, о чему сведоче сви данас представљени пројекти. Треба да славимо достигнућа жена и младих предузетника и да их промовишемо као позитивне примере и извор инспирације, рекла је Пламена Халачева.
Представница Министарства за европске интеграције, Ивана Ђурић, поручила је да ће ова иницијатива имати шири позитивни друштвени утицај.
– Подршка Европске уније младим предузетницима и женама у започињању и унапређењу њихових малих услужних и производних послова показује да су управо они покретачи здравог економског развоја у локалним срединама. Србија и Европска унија су ту да подрже све оне који су, јављајући се на наш позив, показали посвећеност, иновативност али и одважност да развију своје пословне идеје, да унапреде пословање и квалитет производа и услуга, истакла је Ивана Ђурић.