ЗНАШ ЛИ СРБИНЕ
Свечаношћу организованом тачно у подне крај споменика краљу Александру Карађорђевићу, сину команданта српске војске у Првом светском рату, одата је пошта и дужно поштовање нашим славним прецима који су своје животе положили у Великом рату и обележен 15. септембар – Дан пробоја Солунског фронта и 103. годишњица завршетка рата, као и Дан српског јединства, слободе и националне заставе.
Почетак пробоја Солунског фронта један је од кључних датума Првог светског рата, велики дан у националној историји, па је 15. септембар одабран као општи српски празник који је везан не само за Србију, већ и за све Србе на простору бивше Југославије и у емиграцији.
Програм под називом „Знаш ли Србине“ у организацији Удружења потомака ратника, Културног центра и Општине Врњачка Бања, отворило је Удружење за културу „Врњачки вез“ извођењем химне „Боже правде“, после чега су венце положиле делегације Општине Врњачка Бања, Удружења потомка ратника, Црвеног крста и Кола српских сестара.
На време части и поноса, на борбу и жртве Србије у Великом рату присутне је подсетио председник општине, Бобан Ђуровић:
–Желим посебно данас да истакнем да су у Великом рату са подручја наше поносне општине, из скоро сваког села и засеока учествовали наши преци, храбри и поносни јунаци нашег краја, за слободу свог завичаја, своје Цркве и своје деце и часно своје животе положили за слободу свог народа. Њихово херојство и њихова бесмртна дела су заувек пример нама, њиховим потомцима, како се брани родна груда.
Председник је, такође, нагласио да су скупштине у Београду и Бањалуци данас усвојиле Закон о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличног писма.
–Данашњи празник је у знаку наших националних симбола – ћирилице и националне заставе. У годинама пред нама, ово треба да постане један од централних повода за подсећање на важност неговања националног идентитета, јер ће само снажне и самосвесне нације у будућим деценијама опстати на светској етничкој карти, рекао је Ђуровић.
У знаку сећања на часне хероје, али и националног освешћивања, протекао је и остатак програма – стихове Оскара Давича „Србија“ говорила је Маја Вељковић, „Ало, Врховна“ Мића Живојиновић, док је „Врњачки вез“ извео пар пригодних песама.